Melyik a leggazdagabb ország a világon?
Svájc? Kína? Esetleg az Egyesült Államok a leggazdagabb ország?
Akik a rövid válaszért jöttek, csalódni fognak. Na nem egészen, hiszen adunk mi rövid választ – igaz, nem csak egyet, hanem rögtön ötöt. Ugyanis a gazdagságot nem lehet egyetlen társadalmi vagy gazdasági mutatóban meghatározni. Mik tehát a leggazdagabb országok a világon?
A leggazdagabb ország a háztartások teljes vagyona alapján
Kezdésként nézzük meg ezt a mértéket: egy ország eszközeinek teljes nettó értéke mínusz kötelezettségeinek összértéke. Ezzel a mércével valószínűleg nem fogsz meglepődni, ha eláruljuk, hogy az Egyesült Államok lenne a leggazdagabb ország, összesen majdnem 140 billió dollárral a UBS 3023-as Globális Vagyonriportja szerint.
Ez egyébként nem csak annyit tesz, hogy komfortosan kijönnek a vagyonukból. Ez több mint 150 százaléka a második leggazdagabb nemzet, Kína adatának – utóbbi összehasonlítva szegénynek számítana, mindössze 84 billió dollárral. Ez is több, mint az egész európai kontinens; csak Ázsia egészét veri meg, mint egészet.
Magyarországot inkább meg sem próbáljuk összehasonlítani ezekkel a nagyágyúkkal – bár tegyük hozzá, a jóval kisebb népesség miatt amúgy is értelmetlen lenne.
A leggazdagabb ország az egy főre jutó átlagos vagyon alapján
Az egy főre jutó átlagos vagyon – vagyis az egyes egyének vagyonának átlagos mennyisége az országban – nagyon eltérő történetet mutat, és az első helyet nem más, mint Svájc szerezte meg.
Ennek a kicsi, híresen semleges országnak a polgárai fejenként valamivel több mint 685 000 dollárral rendelkeznek – ez jóval több, mint az „átlagos” amerikai 551 000 dollár. És attól függően, hogy melyik forrást nézzük, van egy másik ország, amely az egy főre jutó átlagos vagyon tekintetében kimagaslik: a Statista adatszakértői szerint Luxemburg átlagosan csaknem 586 000 dollárral büszkélkedhet.
A leggazdagabb ország az egy főre jutó medián vagyon alapján
Az átlagos vagyonnal szorosan összefügg az egy főre jutó vagyon mediánja – vagyis annak a vagyonának a mennyisége, aki pontosan a középmezőnyben van. Ezt az elméleti állampolgárt úgy definiálják, hogy az országban pontosan annyi ember gazdagabb náluk, mint ahány szegényebb – és így az átlagos vagyontól eltérően ez a szám kevésbé hajlamos arra, hogy néhány ultragazdag ember eltorzítsa a valós képet.
Ezzel a mutatóval a nemzetközi legnagyobbak kínosan lemaradnak. A lista élén az összes hely közül Belgium áll, ahol a medián állampolgár vagyona valamivel kevesebb, mint 250 000 dollár; következő a listán Ausztrália, Hongkong pedig a harmadik. Magyarország szerény 26 ezer dollárral a középmezőny vége felé kullog.
A legtöbb milliárdos országa
Attól függően, hogy kit kérdezünk, vagy az Egyesült Államok ad otthont a legtöbb milliárdosnak, ahol 813 személy szerepel a listán – vagy pedig Kína, 814-gyel. Függetlenül attól, hogy Kína foglalja-e el a vezető helyet, vagy sem, egy dolog biztosnak tűnik: az Egyesült Államokban a szám növekszik, míg Kína jelenleg évről évre veszít milliárdosokat.
A legalacsonyabb szegénységi rátával rendelkező ország
Az, hogy országában a legtöbb milliárdos van, nagy dicsekvés lehet, de a legtöbbünk sajnos statisztikailag sokkal nagyobb valószínűséggel kerül szegénységbe, mint hatalomba. De melyik nemzetben a legkevésbé valószínű?
Nem kell messzire menni a válaszért: ez Szlovénia. „Az olyan gyakorlatok elfogadásával, mint az ingyenes óvodai oktatás, Szlovénia a világ legalacsonyabb szegénységi rátájával rendelkező országok közé került” – magyarázza az Insider Monkey pénzügyi weboldal. „Ezért van az első helyen a listánkon.”
Ne vesszünk el a számok között
A statisztikai adatokat mindig óvatosan kell kezelnünk. A lakosság is nagyon elhúzhatja egy ország helyezését a leggazdagabb országok toplistáján. Például pénzforgalomra Kína a világ legnagyobb piaca, de egy főre jutó GDP-re majdhogynem a fejlődő országok közé szorul, és bőven elmarad kis hazánktól is.
Az átlag pedig szintén becsapós. Gondoljunk csak bele: ha veszünk kilenc nincstelen embert és odaállítjuk melléjük Elon Muskot vagy Bill Gatest, az átlagot nézve dollármilliomosok lennének – pedig a valóságban 90% az esélye, hogy semmijük sincs.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oszama bin Laden fia mégsem halt meg, és véres visszatérésre készül?
A legismertebb összeesküvés-elméletek és kialakulásuk háttere
A kihalt dinoszauruszokat már nem tudjuk visszahozni, de a mamutokat lehet
Itt az újabb Elon Musk bejelentés: benépesítéshetjük a Mars bolygót 4 éven belül
Fordulat a gravitációs hullámok kutatásában: Az ősrobbanás utáni teóriát megkérdőjelező felfedezés
Történelmi pillanat: 2 holdja lesz a Földnek hamarosan!