Olyan embercsoport maradványait találták meg, akik már 6 ezer éve egyenlőnek tekintették az idegeneket
Az emberiséggel kapcsolatos számos dühítő megállapítás közül a történelem során az embercsoportok közötti egyenlőtlenségre vonatkozó bizonyítékok továbbra is fennállnak.
A svájci Valais-ben élő ősi emberekről nemrég tett felfedezés azonban arra utal, hogy egy körülbelül 6 ezer évvel ezelőtti embercsoport esetében a férfiak és a nők – beleértve a kívülállókat is – egyenlő mértékben jutottak hozzá az erőforrásokhoz, ami egalitárius közösségre utal, számolt be az Inverse.
A Journal of Archaeological Science: Reports című folyóiratban megjelent tanulmány a Genfi Egyetem (UNIGE) kutatócsoportja által leírt tapasztalatokat ismerteti.
Testvériség és egyenlőség a 6 ezer éves emberek között
A mezőgazdaság a mai Svájc területén Kr. e. 5500 és 2200 között, az újkőkorszak idején jelent meg. Ekkortájt tértek át a közösségek a vadászatról az állattenyésztésre és a növénytermesztésre.

Illusztráció, kiemelt kép forrása: depositphotos.com
A Valais Chablais régiójában, Collombey-Muraz nevű településen található lelőhelyen 70 ember csontjait találták meg, akik az egyik legrégebbi ismert svájci földművelő társadalomból származnak, amelyről tudvalevő, hogy emberi maradványokat őriznek.
A kutatócsoport 49 személy csontjain végzett izotópelemzést, a vizsgált alanyok között majdnem ugyanannyi férfi és nő szerepelt.
Egyes izotópok, amelyek növényi és állati eredetű táplálékforrásokból származhatnak, hajlamosak megmaradni a kollagénben, így megbízhatóan kimutatják a táplálkozást és ezáltal az erőforrások elérését a társadalmak által, például az élelemhez való hozzáférésen keresztül.
A kutatók azonosították a szén-13, a nitrogén-15 és a kén-34 izotópok arányát az egyes egyedek kollagénjében.
Azt találták, hogy az izotóparányok az egyedek között – függetlenül a nemtől vagy attól, hogy helyiek voltak-e – nagyfokú homogenitást mutattak. Ez azt jelzi, hogy ezek az emberek mindannyian ugyanazokhoz az erőforrásokhoz férhettek hozzá. Ez nem mindig van így.
Más régiókból, például Dél-Franciaországból is vannak olyan neolitikus társadalmak, ahol a nemek között táplálkozási különbségek vannak.
”Ami még érdekesebb, hogy nem mértünk különbséget a férfiak és a nők között” – mondta a vezető szerző, Déborah Rosselet-Christ, az UNIGE doktorandusza.
”Még a helyiek és a nem helyiek között sem. Ezek az eredmények tehát arra utalnak, hogy a csoport különböző tagjai között, származásuktól és nemüktől függetlenül egyenlő hozzáférés van az élelemforrásokhoz.”
Egyes csontok stronciumizotóp-arányaiból kiderült, hogy az egyedek 14 százaléka kívülálló volt. Mégis, ezek a nomádok egyenlő mértékben jutottak élelemhez.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje
Omladozik az egri vár másolata – a rendkívüli haditettről forgatott hatalmas sikerű film helyszínén jártunk
Rendkívüli: Több tízezer utas járatát törölték, budapesti járatokat is érint a francia sztrájk