Ilyen volt a japánok szemszögéből, mikor előszőr találkoztak európaiakkal
Ha Japánba utazunk, rengeteg mindenre szert tehetünk. Vehetünk például a pant, tabakót és tempurát is. Maguk az előbb említett a termékek – kenyér, cigaretta és mélyhűtött tenger gyümölcsei – eléggé ismerősek lesznek, főként, ha beszélünk portugálul.
A japán nyelv százával honosított kifejezéseket más nyelvekből, amelyeket szintenre mindenre használnak, de egyik sem olyan mélyen gyökerező, mint a Portugáliából importált kifejezések, derül ki az Open Culture beszámolójából.
A felkelő nap országa és Portugália közötti kapcsolatok 1543-ig nyúlnak vissza, amikor az első portugál tengerészek megérkeztek a szigetvilág déli-részére.
Az alábbi videó arról szól, hogyan írták le a 16. századi japán történészek a váratlan látogatókat.
A japánok nem igazán tudták hova tenni a portugál hajósokat
Az egyik, név nélküli forrás szerint például az egyik alkalommal “egy déli barbár hajó érkezett a partjainkhoz, amelyből egy megnevezhetetlen lény bukkant elő, amely alakjában némileg hasonlított az emberhez, de inkább egy hosszú orrú koboldra vagy az óriási démonra, a mikosi-nyúdóra hasonlított”.
Erről a groteszk, a helyiek számára szinte felfoghatatlan teremtményről kiderült, hogy egy hittérítő pap, aki azért jött, hogy a keresztény vallást terjessze ezen a távoli földön.
Az elsődleges feladatuk ez volt, de végül leküzdhetetlen kihívásokkal kellett szembenézniük. Azonban, mint az első európaiak, akik kapcsolatba léptek Japánnal, sokkal sikeresebben terjesztették a nyugati fogalmakat és technikákat a mezőgazdaság, a tudomány és a művészet területén, nem is beszélve a desszertkultúráról.
A lőfegyver bevezetése szintén nagyot fordított a szigetország történelem menetén, és hozzájárult ahhoz, hogy a következő évszázadban lehetővé vált Japán egyesítése.
A portugálok Jézussal házaltak a japánoknál
Kereszttel a kezükben a hittérítők azt állították, hogy az embernek Istennek kell szentelnie magát, hogy elkerülje az örök kárhozatot, és bebocsátást nyerjen a paradicsomba.
Voltak, akik mégis megtértek, de valószínűsíthetően sokkal kevesebben, mint várták. Akkor is, mint ma, a japánoknak minden dolog kapcsán megvolt a maguk véleménye, ráadásul a tizenhatodik században uralkodóik hajlamosak voltak keményen fellépni a gyanús külföldi befolyással szemben.
A videó utolsó részében egy kereszténység és a buddhizmus között megrendezett leszámolás tanúságáról van szó, egy olyan vita, amelyben a keresztények leszerepeltek.
Ezek után vagy kiűzték, vagy kivégezték őket, nem sokkal később pedig Japán még néhány évszázadra bezárta kapuit.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban