A Beethoven hajából származó DNS nagy meglepetést tár fel 200 évvel később
Nemcsak Beethoven betegségéről, de családi hátteréről is megdöbbentő dolgok derültek ki.
1827 márciusának egyik viharos hétfőjén Ludwig van Beethoven német zeneszerző hosszan tartó betegség után elhunyt. Miközben munkatársai a személyes holmikat válogatták össze, feltártak egy dokumentumot, amelyet a zeneszerző 25 évvel korábban írt – egy végrendelet, amely arra kérte testvéreit, hogy közöljék állapotának részleteit a nyilvánossággal.
Ma már ismert, hogy a világ egyik legnagyszerűbb muzsikusa a negyvenes évei közepére gyakorlatilag megsüketült.
Beethoven végrendeletét teljesítve
Csaknem két évszázaddal halála után egy kutatócsoport arra törekedett, hogy olyan módon teljesítse végrendeletét, ahogyan azt álmában sem gondolta volna: a DNS-t genetikailag elemezve hitelesített hajmintáiban.
„Elsődleges célunk az volt, hogy rávilágítsunk Beethoven egészségügyi problémáira, amelyek közé tartozik a progresszív hallásvesztés, amely a 20-as évei közepétől a végéhez vezet, és végül 1818-ra funkcionálisan megsüketül” – mondta Johannes Krause biokémikus, a Max Planck Intézet munkatársa.
A hallásvesztés elsődleges okát soha nem ismerték, még személyes orvosa, Dr. Johann Adam Schmidt sem, írja a Science Alert. A 20-as éveiben járó fülzúgás lassan átadta a helyét a hangos zajokkal szembeni csökkent toleranciának, végül pedig a hallásvesztésnek a magasabb tartományban, ami gyakorlatilag véget vetett előadóművészi karrierjének.
Évtizedes szenvedés
A testvéreinek címzett levelében Beethoven elismerte, hogy „reménytelenül szenvedett”, még öngyilkosságon is gondolkodott. Ráadásul nemcsak halláskárosodással kellett megküzdenie felnőtt életében. Legalább 22 éves kora óta súlyos hasi fájdalmakban és krónikus hasmenésben szenvedett. Hat évvel halála előtt megjelentek a májbetegség első jelei, amely betegségről úgy gondolják, hogy legalábbis részben felelős a viszonylag fiatal, 56 éves korában bekövetkezett haláláért, írja a Nemzeti Egészségügyi Intézet.
2007-ben a zeneszerző vélt hajfürtjének törvényszéki vizsgálata azt sugallta, hogy ólommérgezés siettethette a halálát – már ha nem az volt végső soron felelős az életét követelő tünetekért. Figyelembe véve az ólomedényekből való ivás kultúráját és az akkori orvosi kezeléseket, amelyek ólmot is használtak, ez aligha meglepő következtetés.
Vagy mégsem?
Ez a legújabb, a Current Biology folyóiratban publikált tanulmány megcáfolja az elméletet, és felfedi, hogy a haj eredetileg sohasem Beethoventől származott, hanem egy ismeretlen nőtől.
Ennél is fontosabb, hogy számos lelet, amelyekről megerősítették, hogy a zeneszerző fejéből származnak, azt bizonyítja, hogy halálát valószínűleg hepatitis B fertőzés okozta. Ezen az alkoholfogyasztás és a májbetegség számos kockázati tényezője súlyosbított.
Viszont nem magyaráz meg mindent
„Nem tudtunk végleges okot találni Beethoven süketségére vagy gyomor-bélrendszeri problémáira” – mondta Krause. Bizonyos szempontból több kérdésük maradt a híres klasszikus zeneszerző életével és halálával kapcsolatban.
Hol kapott hepatitist? Hogyan vált évszázadokon át egy női hajtincs Beethovenéként? És mi állhatott a bélfájdalmai és a halláskárosodása mögött?
Tekintettel arra, hogy a csapatot Beethoven vágya inspirálta, hogy a világ megértse halláskárosodását, ez sajnálatos eredmény. Bár volt még egy meglepetés a génjei között.
Családi dráma
A hajminták Y-kromoszómáját a Beethoven apai ágból származó modern rokonaikéval összehasonlító további vizsgálatok eltérést mutatnak. Ez a házasságon kívüli szexuális tevékenységre utal a zeneszerző születését megelőző generációkban.
„Ez a megállapítás egy páron kívüli apasági eseményre utal az apai ágában Hendrik van Beethoven 1572 körüli fogantatása között a belgiumi Kampenhoutban és Ludwig van Beethoven hét generációval későbbi, 1770-es fogantatása között, a németországi Bonnban” – mondta Tristan Begg, a Cambridge-i Egyetemen biológiai antropológusa.
Mindez egy kicsit több lehet annál, mint amit a fiatalabb Beethoven tudni akart, figyelembe véve a papírra vetett végzetes kérést. Soha nem gondolt volna azokról a titkokról, amelyeket megőriztek, miközben barátai és társai levágták a szőrt a testéről az 1827-es komor, viharos hétfő éjszaka nyomán.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A brit uralkodók szenvedélyes titkai: Utazás a királyi hálószobákban
A heroin eredetileg köhögéscsillapító gyógyszernek készült
1962-ben kitört a nevetés járvány Tanganyikában
Hogyan maradhatott ez a 2600 éves emberi agy szinte hibátlan állapotban?
Az óceánoknak is van saját időjárásuk, de nemcsak a hullámok habjai felett
Az Antarktisz elveszett emberei: Egy lezuhant amerikai repülő története