10 egyre őrültebb középkori tény, amit valószínűleg nem tudtál
A középkor kifejezést először a 15. századi tudósok használták a saját koruk és a Nyugatrómai Birodalom bukása közötti időszak megjelölésére, derül ki a Britannica lexikonból. Azonban közel sem az az unalmasnak tűnő korszak volt, mint ahogy a történelemkönyvekből emlékszünk rá.
A Calimacil összeszedett 10 tényt, amelyek az egyszerű infómorzsáktól az egészen furcsáig terjednek.
A középkor nagyjából 1000 évet ölel fel
A középkor az európai történelemnek az az időszaka, amely körülbelül Kr. u. 500-tól 1500-ig tart.
Nehéz konkrét dátumot megjelölni ennek az időszaknak a kezdetére és végére. Sokak szerint a középkor kezdetének a Nyugatrómai Birodalom és császára, Romulus Augustus bukásával kezdődött 476-ban.
A vége jóval több vitát szült már, általában Amerika 1492-es felfedezésével, vagy VIII. Károly király 1498-ban bekövetkezett halálával jelölik, bár egyes történészek inkább az oszmánoknak a velenceiek felett 1499-ben a zonchiói csatában aratott győzelmét használják.
A középkor három konkrétabb időszakra osztható; a koraira, az érett és a késő középkorra.
A vámok ősei
A nagy erődített városok bejáratánál gyakran voltak vámfülkék. A városba való belépés a lakosok számára ingyenes volt, de az ott üzletelni kívánó kereskedőkre adót vetettek ki.
Ugyanez vonatkozott egyes hidakra is. Ezeket a vámokat az úthálózat fenntartására és a hidak karbantartására használták.
Kötelező ijászképzés
1252-ben Anglia törvényt fogadott el, amely minden 15 és 60 év közötti férfinak előírta, hogy rendszeresen gyakoroljon hosszúíjjal.
Az ok egyszerű volt: az íj rendkívül fontos fegyver volt a háborús erőfeszítésekben. A nehézkes jellege miatt a kormány úgy döntött, hogy kötelezővé teszi a hosszúíj rendszeres gyakorlását, hogy mindenki felkészült legyen.
Az eredeti malacpersely ekkor volt divatos
A középkorban az edényeket és fazekakat egyfajta narancssárga agyagból, a “pygg”-ből készítették. Az akkori emberek a megtakarításaikat (már akinek volt egyáltalán), a pénzüket egy agyagból készült edénybe, érmés bankba, tehát egy pygg bankba tették.
A szász nyelvben a pygg szó úgy hangzott, mint a “pug”, vagyis a mopsz, de a betű kiejtésének változásával lassan disznó lett belőle, azaz “pig”.
Az óangol nyelvben a haszonállat leírására szolgáló szó a “picga” volt, amit “pigge”-nek ejtettek, majd idővel “pig” lett belőle, az idő előrehaladtával pedig még azt is elfelejtettük, hogy a kifejezés az agyagból indult.
Néha megették az evőeszközeiket
Bár az evőeszközök hajlamosak országonként, régiónként és társadalmi státusz szerint változni, abban nagyjából egyetértés van, hogy a leggyakrabban használt eszközök a kés és a tál voltak.
A kés mindenekelőtt személyes tárgy, amelyet az étkezésre magunkkal viszünk. Megjelenése gyakran státuszszimbólum volt a tulajdonosának, így a díszes kések gyakran a tehetősebb emberek tulajdonát képezték.
A változatos megjelenésű és anyagú tál tulajdonképpen a modern tányér ábrázolása.
Néha ónból, néha fából, vagy akár szikkadt kenyérből készült. A szikkadt kenyér esetében, amikor az étkezés befejeződött, magába szívta a főzőlevet, és gyakran felvágták és elfogyasztották. Nem volt pazarlás.
Dörzsölt árusok
A piacon ébernek kellett lenni, hogy elkerüljük a különböző átveréseket. Például egy zsák búzát háromnegyedig rothadt gabonával töltöttek meg, és csak a tetejére szórtak némi frisset, hogy a zsák felkeltse a gyanútlanok érdeklődését.
Továbbá néhány kevésbé lelkiismeretes kereskedő gyógyító tulajdonságokkal rendelkező elixíreket árult, amelyek valójában vízben oldott furcsaságok voltak.
De olyan is megeshetett a gyanútlanokkal, hogy szerencsejátékokkal találkoztak – amelyek a legjobb esetben is kétes hitelességűek voltak –, hogy könnyítsenek a pénztárcájáukon.
Szerelem, az egy rákkeltő anyag?
Az irodalom és a filmművészet által romantizált kifejezés nem is volt annyira romantikus. A középkori nemesi házasságok többsége gyakran szerelem nélküli, kizárólag anyagi haszonszerzésre és társadalmi-politikai tétekre irányuló szövetség volt.
Ezért, hogy életük ne legyen teljesen nyomorúságos, a középkori nemesek romantikus vágyaikat udvari szerelemben teljesítették ki.
Az udvari szerelem lehetővé tette az urak és hölgyek számára, hogy családi állapottól függetlenül szeressenek. Ezek közé tartozott a tánc, a nevetés és még a kézenfogás is.
A nemi élet azonban szigorúan tiltott volt, és a házastársaknak volt fenntartva. Az külsős szerelem annyira népszerű volt, hogy külön szabálylistát állítottak össze, olyan ütős érvekkel, mint az alábbi:
A házasság nem igazi mentség a szeretet hiányára.
Hallucinogén kenyér
Nyáron, a tél vége és az őszi betakarítás közötti időszakban a gabona kevés lehetett. Ebben az időszakban egyesek alkalmanként régi rozst használtak kenyérkészítésre.
A tárolt rozsban néha penész és anyarozs fejlődhetett ki, egy olyan gomba – amelyből egyébként az LSD is származik –, amely még főzve is erős hallucinációkat, egyes esetekben pedig üszkösödést vagy akár halált is okozhat.
A rapháborúk nem az USA-ban kezdődtek
A középkorban voltak olyan rendezvények, ahol költők és trubadúrok versengtek és válogatott sértéseket vágtak egymáshoz.
Egyes források már az 5. század óta említik az ilyen játékok létezését, így a 2, vagy akár 3 résztvevős események a rapcsaták hivatalos ősei.
Állatokat is megvádoltak a bíróságon
A középkorban a bűncselekményt, bűntettet vagy kárt okozó állatot ugyanúgy meg lehetett vádolni és el lehetett ítélni egy tárgyaláson, mint egy embert.
Így disznókat, kocákat, teheneket és más állatokat, rovarokat (patkányok, legyek, szöcskék, vakondok, halak stb.) is bíróság elé állítottak és néha el is ítéltek elkövetett bűncselekményekért.
AThe book of days: a miscellany of popular antiquities című könyvből származó illusztráción egy 1457-ben tartott tárgyaláson egy kocát és malacait láthatjuk, megtörtént események alapján.
A happy end azonban elmaradt, mivel kocát bűnösnek találták egy gyermek halála miatt, míg malacait felmentették.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra