Űrszemét zuhant egy floridai házba, perlik a NASA-t
Floridából rendre számtalan furcsa hírt olvashatunk, de az űrszemét-eső még ott is extrémnek számít.
Egy amerikai család több mint 80 000 dollárt, nagyjából 30 millió forintnak megfelelő összeget követel a NASA-tól, miután egy kis törmelék leesett az űrből, és az űrszemét áttörte floridai otthonuk tetejét – közölte pénteken egy ügyvédi iroda.
A Cranfill Sumner ügyvédi iroda közleménye szerint az űrszemét problémája a nagyobb térforgalommal párhuzamosan nőtt, és a NASA válasza precedenst teremthet a jövőbeni követelések kezelésében.
Nem a szomszéd gyerek dobta meg kővel a tetőt
Március 8-án a mindössze 700 grammos tárgy nekiütközött Alejandro Otero otthonának a floridai Naples településen, és lyukat ütött a tetőn.
A NASA áprilisban megerősítette a gyanút, hogy az a furcsa tárgy, amely a floridai otthonba zuhant, valóban a Nemzetközi Űrállomásról (ISS) származott. Az ügynökség elemezte a hengeres tárgyat, miután március 8-án átszakadt a ház tetején és két emeletén, és megállapította, hogy az elöregedett akkumulátorokat tartalmazó raklapról származik, amelyet még 2021-ben bocsátottak ki az ISS-ről – számolt róla áprilisban a The Verge.
Pontosabban, a NASA egy blogbejegyzésében felfedte, hogy a sértő tárgy egy tartóelem volt, amelyet az űrállomásról kibocsátott, 2630 kilogrammos raklapon lévő akkumulátorok rögzítésére használtak. Olyan fémötvözetből készült, amely ellenáll a szélsőséges körülményeknek, például magas hőmérsékletnek, nyomásnak vagy mechanikai terhelésnek. A visszanyert oszlop súlya 0,7 kilogramm, mérete pedig 10 cm magas és 4 cm hüvelyk átmérőjű – ez egy kicsivel kisebb, mint egy normál Red Bull doboz.
Egyre több a gond az űrszeméttel
Nem ismeretlen, hogy az űrszemét visszatalál a Földre – a SpaceX és a Kínai Nemzeti Űrhivatal által indított rakétákból származó alkatrészek például ingatlanokba zuhantak, bár az ilyen törmelékek jellemzően a légkörben égnek el. A NASA szerint ennek meg kellett volna történnie ebben az incidensben, és most azt próbálja kideríteni, hogy miért nem így lett.
„A hardver várhatóan teljesen kiégett, amikor 2024. március 8-án belépett a Föld légkörébe” – mondta a NASA. „A Nemzetközi Űrállomás részletes vizsgálatot fog végezni a kilövésről és a visszatérésről, hogy meghatározza a törmelék túlélésének okát, és szükség szerint frissítse a modellezést és elemzést. Ezek a modellek részletes bemeneti paramétereket igényelnek, és rendszeresen frissítik őket, amikor kiderül, hogy a törmelék túlélte a légköri visszajutást a talajba.”
Sokkal nagyobb baj is történhetett volna
Az ügyvédi iroda szerint Otero fia a házban tartózkodott a becsapódás pillanatában. Szerintük a NASA-nak hat hónapja van arra, hogy válaszoljon a követelésére, írja a Science Alert.
„Ügyfeleim megfelelő kompenzációt követelnek, hogy elszámolhassák az esemény által az életükre gyakorolt stresszt és hatást” – mondta Mica Nguyen Worthy ügyvéd. „Hálásak, hogy senki sem szenvedett fizikai sérülést az incidens következtében, de egy ilyen közeli helyzet katasztrofális lehetett volna. Súlyos sérülés vagy haláleset is történhetett volna.”
A NASA egyelőre nem reagált az AFP hírügynökség megjegyzéskérésére.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van