Egerekben már sikerült visszafordítani az Alzheimer-kór tüneteit
Japán tudósok azt állítják, hogy az Alzheimer-kór jeleit laboratóriumi egerekben visszafordították azáltal, hogy helyreállították a szinapszisok egészséges működését.
A titok egy szintetikus peptid, egy aminosavakból álló kis csomag kifejlesztésében és az egerek orrába történő befecskendezésében rejlett, a Brain Research című folyóiratban megjelent tanulmányban részletezett kísérletükben.
Az persze nyilvánvaló, hogy az egerek nagyon különböznek tőlünk, de ha a kezelés emberi résztvevőkkel is sikeres lesz, akkor az Alzheimer-kór új gyógymódjához vezethet, és egy olyan állapotot fordíthatna vissza az emberiség, amely világszerte több tízmillió embert érint.
Még az életünkben gyógyítható lesz az Alzheimer-kór?
“Nagyon reméljük, hogy a peptidünk átmegy a teszteken, és nagy késedelem nélkül eljut az Alzheimer-kóros betegekhez, megmentve a kognitív tüneteiket, ami a betegek és családtagjaik elsődleges gondja”
– mondta Takahasi Tomojuki, az Okinawa Institute of Science and Technology idegkutató professzora és a tanulmány vezető kutatója.
A vizsgálat során a kutatók azt akarták megtudni, hogy a tau fehérje hogyan zavarja meg a neuronok közötti kémiai kommunikációt, számolt be a Futurism.
Az Alzheimer-kórban a tau felhalmozódik az agyban, és megzavarja a szinapszisokon belüli normális folyamatokat azáltal, hogy felemészt egy dynamin nevű enzimtípust, amely az egészséges neuronok szinaptikus működésének kulcsfontosságú összetevője.
Úgy tűnik, hogy a peptid beadása megakadályozza ezt a kölcsönhatást a dynaminnal, ami aztán az egereknél az Alzheimer-kór tüneteinek visszafordulásához vezetett, és helyreálltak a kognitív funkcióik, amennyiben időben kezelték őket.
A kutatócsoport tagjai nagyon optimisták, bíznak benne, hogy a tanulmányt egy olyan életképes gyógyszerré lehet alakítani, amely kezelheti ezt a szörnyű betegséget, de elismerik, hogy ez hosszú időt vesz igénybe.
Az egereken végzett kísérletektől a klinikai vizsgálatokig, majd végül a kereskedelmi forgalomban kapható gyógyszerig évtizedek is eltelhetnek.
“A koronavírus elleni vakcina megmutatta, hogy a kezeléseket gyorsan ki lehet fejleszteni anélkül, hogy feláldoznánk a tudományos szigort vagy a biztonságot” – mondta Chia-Jung Chang, az Okinawa Intézet kutatója és a tanulmány első szerzője.
“Nem számítunk arra, hogy ez is ilyen gyorsan fog menni, de tudjuk, hogy a kormányok – különösen Japánban – szeretnének foglalkozni az Alzheimer-kórral, amely nagyon sok embert érint. És most megtudtuk, hogy a kognitív hanyatlás hatékonyan visszafordítható, ha korai stádiumban kezeljük”.”
Ha nagyszüleink és szüleink számára már túl késő, az szörnyű. De talán ez a kezelés időben elkészül számunkra.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén
Végre fény derülhetett az óceán rejtélyes hápogására?
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport