Miért használt Leonardo da Vinci tükörírást feljegyzései során?
Leonardo da Vinci fordítva írta jegyzeteinek nagy részét, amelyekből 28 ezer oldalnyi maradt fenn különböző füzetekben és kódexekben. Minden betű fordítva volt, így az írás tükörben tökéletesen olvashatóvá vált, innen ered a “tükörírás” kifejezés.
Az artnet szerint több elmélet is született arra vonatkozóan, hogy a polihisztor pontosan miért használta a tükörírást.
Az egyik szerint így próbálta nehezebben olvashatóvá tenni a jegyzeteit, megakadályozva, hogy az emberek ellopják az ötleteit, és biztonságban tartsa titkos információit a római katolikus egyház elől abban az időben, amikor az istenkáromlás kiutasítással és kínzással büntethető bűncselekmény volt.
Miért írt visszafelé Leonardo?
Ahhoz viszont ez az írásfajta nem elég bonyolult, kiváltképp azokhoz a módszerekhez képest, amikkel Leonardo valóban elrejtette az üzeneteket a műveiben. Így a jegyzetek titkosításának elméletés sok szakértő kizárta.
Ahogy egy blogger írta 2016-ban: “Tényleg azt hisszük, hogy egy olyan okos ember, mint Leonardo, úgy gondolta, hogy ezy megakadályozza, hogy az emberek elolvassák a jegyzeteit? Ha valóban azt akarta volna, hogy a jegyzetei csak saját maga számára legyenek olvashatóak, akkor egy teljesen új nyelvet talált volna ki erre a célra.”
Egy olyan emberről beszélünk, aki már azelőtt kitalálta az ejtőernyőket, mielőtt a helikopterek léteztek volna.
Ugyanez a blogger egy másik, korábban még nem vizsgált elméletet is felvetett, miszerint Leonardo azért írt jobbról balra, hogy megkérdőjelezze a balról jobbra írás status quóját.
“Egyszerűen fogalmazva, a nyelvek nem igazságosak. És Leonardo ezt a merevséget akarta megkérdőjelezni. ‘Miért kell balról jobbra írnom?’ ‘Miért ilyen szigorúak a nyelvek, miért csak a jobbkezeseknek szólnak, a balkezeseknek nem?’ ‘Menjen a fenébe az, aki kitalálta ezt!'”.
A több ezer oldalnyi tükörírás azonban talán kicsit sok lehet, ha a művész egyszerűen csak dacból ellenkezik.
Mások azt feltételezik, hogy Leonardo fordítva írt, hogy alaposabban elmélkedjen a gondolatain. A tükörírás lelassítaná az írás folyamatát, növelve az időt, ameddig a mester gondolkodhat irásáról, de a módszer a memóriája frissen tartását is segítheti.
A legszélesebb körben elfogadott elmélet szerint Leonardo – aki történetesen balkezes volt – azért írt fordítva, hogy ne maszatolja el a jegyzeteit.
Kortársai “mancino”, azaz balkezes néven ismerték, és a hitelesítők a balkezesség jeleit keresik, amikor a lehetséges Leonardo-műveket vizsgálják.
Nem ez lenne az egyetlen mód, ahogyan a zseni idegenkedett a rendetlenségtől. A festészetet a szobrászatnál magasabb rendű művészeti ágnak tekintette, részben a szobrok létrehozásával járó rendetlenség miatt.
A rendetlenség kockázata ellenére azonban a mester a szokásos balról jobbra írást alkalmazta, amikor mások számára olvasásra szánt szövegeket készített.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?
Játékos billentyűzetek: Precizitás, kényelem és teljesítmény