Európában szörnyű következménye lehet az amerikai hőmérséklet-csökkentő akciónak
A kutatók arra figyelmeztetnek, hogy a kaliforniai hőmérséklet lehűlését elősegítő geomérnöki próbálkozás hőhullámokat válthat ki Európában, ami ijesztő következményekkel járhat, tekintettel az ilyen intézkedéseket világszerte ellenőrző szabályozás hiányára.
Amint arról a The Guardian beszámol, a tudósok azt javasolják, hogy aeroszolokat permetezzenek az óceán feletti felhőkbe, hogy lehűtsék az alatta lévő felszínt, ezt a gyakorlatot tengeri felhőfényesítésnek nevezik.
Ahogy a név is sugallja, az ötlet lényege, hogy a felhők fényesebbé válnak, hogy a Nap sugárzásából többet verjenek vissza.
Hőhullámot okozna Európában Amerika furcsa módszere
A Futurism szerint amúlt hónapban a Washingtoni Egyetem kutatócsoportja a környezetvédők kritikája ellenére megkísérelte ezt a San Franciscó-i öbölben egy apró tengeri sószemcséket szóró gép segítségével. A kísérletet azonban később a városi hatóságok egészségügyi aggályokra hivatkozva leállították.
A Nature Climate Change című folyóiratban megjelent tanulmányban részletezettek szerint most kiderült, hogy a gyakorlatnak nem kívánt következményei is lehetnek.
Míg a jelenlegi körülmények között jelentősen csökkentheti a hőségnek való kitettséget, addig ugyanezek a beavatkozások “az évszázad közepi felmelegedés mellett minimálisan csökkentik vagy akár növelik is a hőstresszt az Egyesült Államok nyugati részén és világszerte”.
Más szóval az egyenlet 2050-re az ellenkezőjét érné el, ami jól mutatja a geomérnökség potenciális kockázatait.
“Eszerint a tengeri felhőfényesítés nagyon hatékony lehet az USA nyugati partvidékén, ha most végzik. De a jövőben lehet, hogy ott hatástalan lesz, és hőhullámokat okoz Európában”
– mondta a The Guardiannek Jessica Wan, a csapat vezetője és a San Diego-i Kaliforniai Egyetem oceanográfusa.
A kutatócsoport a 2010 és 2050 közötti éghajlat számítógépes modelljeit vizsgálta. Szimulálták a műveleteket a Csendes-óceán északkeleti részén és Alaszka közelében, de azt találták, hogy a kapcsolatok, amelyek összekötik a világ különböző részein lévő éghajlati rendszereket, a század második felére ahelyett, hogy javítanák a helyzetet, inkább ronthatják azt.
Míg Alaszka közelében a jelenlegi körülmények között 55 százalékkal csökkenhet a hőségnek való kitettség, addig 2050-re a kevesebb felhő és a magasabb alaphőmérséklet miatt az eredmények jelentősen romlanának.
A Kaliforniában tett próbálkozások azonban valójában a hőmérséklet emelkedését, és nem a csökkenését idézhetik elő a világ más részein.
Ez azért van, mert az Atlanti-óceáni áramlási rendszere (AMOC) egy felszíni és mélységi áramlás, amely az Atlanti-óceánon belül keringeti a vizet, és hatással lehet a légköri időjárásra, lelassulhat.
A kutatók azt remélik, hogy ezzel rávilágítanak a geomérnökséget ellenőrző nemzetközi szabályozás súlyos hiányosságaira.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Szúnyogok segítségével küzdenék le kutatók a maláriát
Kína valóban a titokban tartott repülőgép-hordozójával gyakorlatozik?
Egy orosz törvényhozó szerint Putyinnak ‘minden joga megvan arra’, hogy a NATO-országokat támadja
65 ezer évvel ezelőtt a neandervölgyiek már ragasztót gyárthattak
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén