Meg vannak számlálva a Nemzetközi Űrállomás napjai
Emberek már közel 24 éve élnek az űrben, Bill Shepherd, Jurij Gidzenko és Szergej Krikaljov űrhajósok 2000. október 31-én léptek először a Nemzetközi Űrállomásra (ISS).
Azonban egyszer minden véget ér, és a NASA most az emberiség Föld körüli pályán keringő laboratóriumának megszűntetésében gondolkodik, derül ki az IFLScience beszámolójából.
Az amerikai űrügynökség szerdán bejelentette, hogy a SpaceX a szerencsés nyertes a Deorbit Vehicle kifejlesztésére és megépítésére, amellyel az űrállomás üzemideje végén elhagyja pályáját és biztonságosan leviszik a Földre.
Hamarosan véget és a Nemzetközi Űrállomás pályafutása
“A Nemzetközi Űrállomás számára egy amerikai pályaelhagyó jármű kiválasztása segít a NASA-nak és nemzetközi partnereinek abban, hogy az állomás működésének végén biztonságos és felelősségteljes átmenetet biztosítsanak az alacsony Föld körüli pályán. Ez a döntés támogatja a NASA jövőbeni kereskedelmi célállomásokra vonatkozó terveit is, és lehetővé teszi a Föld közeli világűr folyamatos használatát”
– mondta Ken Bowersox, a NASA washingtoni központjának Űrműveleti Misszió Igazgatóságának helyettes adminisztrátora közleményében.
“A Föld körüli laboratórium továbbra is a tudomány, a felfedezés és a partnerségek mintapéldája marad az űrben, mindannyiunk javát szolgálva.”
Az ISS első darabjait 1998-ban bocsátották fel, és 2030-ban véget ér a pályafutása. Ez azt jelenti, hogy két évvel tovább lesznek az űrben, mint a tervezett élettartamuk, és hogy ezek az űrállomás szerkezetét alkotó alkatrészek, tehát az ISS 2030 után nem fog üzemelni.
“Az űrállomás nagy része a Föld körüli pályán javítható vagy cserélhető, míg más részek javítás céljából visszahozhatók a földre és újra alkalmazhatók. Ezen alkatrészek közé tartoznak a napelemek, a kommunikációs berendezések, az életfenntartó berendezések és a tudományos hardverek.”
“Az űrállomás elsődleges szerkezete azonban, mondjuk a legénységgel ellátott modulok és a rácsszerkezetek gyakorlatilag nem javíthatók vagy cserélhetők ki.”
Ahogy az űrhajók ki- és bekötnek az ISS-hez, és ahogy az űrállomás az űrben mozog, ez terhelést jelent ezekre a szerkezetekre.
“Ezeket az erőket az eredeti 30 éves szerkezeti élettartam-becslésben figyelembe vettük, és bár a NASA repülési tapasztalatai azt mutatják, hogy az állomásra ható tényleges erők kisebbek voltak az eredetileg előre jelzettnél, az elsődleges szerkezet élettartama még mindig véges.”
Bár a Nemzetközi Űrállomás kiválóan ellátta feladatát élettartama során, az öregedés során szivárgások keletkeztek.
A NASA most a hosszú projekt végét tervezi, amelynek keretében öt űrügynökség működött együtt, hogy a fejünk fölött mintegy 28 ezer kilométer/órás sebességgel emelkedő laboratóriumot működtessék.
Bár a SpaceX-é a 843 millió dolláros projekt, a NASA fogja üzemeltetni és birtokba venni a Deorbit Vehicle-t és az öregedő űrállomás pályaelhagyására irányuló küldetést.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon