A Tejútrendszer középpontjában lévő csillagok valamiért halhatatlanok
A Tejútrendszer középpontja egy kiszámíthatatlan hely, ahol egy szupermasszív fekete lyuk táplálkozik mindennel, amely elég közel kerül hozzá, és szupernóvák hajítanak vétlen csillagokat galaxisunk peremére.
Az új kutatások szerint galaxisunk magjában van még egy furcsa dolog, ugyanis olybá tűnik, hogy a csillagok a sötét anyag részecskéinek táplálásával a végtelenségig fiatalok maradnak.
A Stanfordi és a Stockholmi Egyetem tudóscsoportja számítógépes szimulációkkal és a galaktikus magban lévő bőséges sötét anyag figyelembevételével egy új elmélettel állt elő, számolt be a Futurism.
Furcsa dolog történik a Tejútrendszer közepén
A tanulmányukban azt ecsetelik, hogy a Tejútrendszer középpontjában lévő egyes csillagok miért maradnak valószínűtlenül fiatalok, szúrta ki a Live Science.
A kutatóknak feltűnt, hogy a Tejútrendszer központi fekete lyuka, a Sagittarius A* közelében lévő csillagok nagyon fiatalnak tűnnek egy környéken, amely cseppet sem ideális a csillagbölcsők kialakulásához.
Ami még furcsább az egészben, az pedig az, hogy “a fejlettebb csillagok spektroszkópiai jellemzőivel rendelkeznek”, derül ki a tanulmányból.
De mire lehet ebből következtetni? A kutatócsoport szerint egy különös erő tartja ezeket a csillagokat “halhatatlanul”, ahogy a tanulmány fogalmaz.

Ez az első kép az Saggitarius A*-ról, a galaxisunk középpontjában lévő szupermasszív fekete lyukról.
Fotó: Wikimedia Commons/EHT Collaboration
Másoknak azonban eltérő elméleteik vannak arról, hogy miért van ennyi fiatal csillag a Tejútrendszer középpontjában.
Az egyik szerint a csillagok a mag közelébe lökődtek, és ez az utazás indította el az újszülött csillagok kialakulását.
Isabelle John, a Stockholmi Egyetem asztro-részecskefizika doktorandusza és az új tanulmány vezető szerzője azonban a Live Science-nek elmondta, hogy ő és társai azt akarták kideríteni, hogy a sötét anyag is szerepet játszik-e ebben a furcsa jelenségben.
Számítógépes szimulációkat végeztek, amelyek erősen arra utaltak, hogy ezek a csillagok idősebbek lehetnek, mint amilyennek látszanak, és ezt az állapotot a környező sötét anyagból táplálkozva tartják fenn.
Csillagközi ránctalanító
Az elmélet szerint ezek a csillagok gravitációs vonzásukkal befogják a sötét anyag részecskéit, amelyek egymásnak csapódnak, és hatalmas energiát szabadítanak fel a csillagok belsejében.
A Futurism egyszerűen csak csillagközi botoxként hivatkozott erre a hatásra, amely a csillagokat a fiatalság állapotában tarthatja. Így lényegében halhatatlanok maradnak azután is, hogy kifogynak a magfúzióhoz szükséges üzemanyagból.
“A csillagok hidrogént égetnek el a magfúzió során. Az ebből származó külső nyomás kiegyenlíti a gravitációs erőkből származó belső nyomást, és stabil egyensúlyban tartja a csillagokat.”
A kutatók szerint a fejlett új teleszkópok talán képesek lesznek megerősíteni ezeket a szimulációkat, amely egy újabb rejtélyt oldana meg.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén
Minden kék szemű ember ugyanazon őstől származik
Ezt a csodálatos magyar helyszínt a világ egyik legszebbjének választották