Ez az interaktív világtérkép évezredekre visszamenőleg bemutatja az emberiség történelmét
Vajon milyen lehet egy olyan térkép, amely a történelem különböző időszakaiba is betekintést nyújt? A választ az OldMapsOnline adja meg.
Ez a digitalizált és interaktív alkalmatosság remek lehetőség arra, hogy jobban elmélyedjünk a történelemben, de arra is van lehetőség, ha a valódi változatok érdekelnek minket, ugyanis az eredeti példányokat is megtekinthetjük, természetesen a megfelelő helyre beillesztve, derül ki a Mental Floss beszámolójából.
Az OldMapsOnline készítői nemrégiben pedig egy TimeMap nevű funkcióval is előálltak. A világtérkép egy-egy részén az alul található csúszka segítségével az Kr. e. 4000-től napjainkig görgetve megtekinthetjük az országok és királyságok létrejöttét és felbomlását, valamint az országhatárok kialakulását és megszűnését.
Egy, a múltat is bemutató térképet alkottak
Erre egy remek példa Mexikó és Közép-Amerika. Végigpörgethetjük a maja civilizáció kialakulását, a szomszédos társadalmak kialakulását és eltűnését, a spanyolok hódításait, illetve az aztékok, majd a maják bukását.
De természetesen a térkép bármely részén eljátszhatjuk ezt.
Végignézhetjük, ahogyan az olyan hatalmas országok, mint Kína és Oroszország apró területekből a legnagyobb birodalmakká válnak, és azt is, hogy az olyan hatalmak, mint az Oszmán Birodalom és Poroszország modern államokká alakulnak.
De azt is figyelemmel kísérhetjük, hogyan törölték el a gyarmatosító hatalmak Afrika királyságait, és hogyan osztották fel egymás között a kontinenst.
Kifejezetten szórakoztató például különböző régiókat összehasonlítani. Kleopátra életében például csak egy maroknyi európai ország létezett, amelyet ma felismernénk, míg Közép-Ázsia nagy részén nomád csoportok éltek.
Ezeken kívül megnézhetjük, hogy hol és mikor milyen uralkodók voltak hatalmon, illetve a történelmi csaták helyszíneit is megtekinthetjük.
A személyek ikon segítségével láthatjuk, hogy a régió mely híres személyiségei éltek akkoriban. Meglepő kortársak pedig mindenhol akadnak, például Báthory István már élt, amikor VIII. Henrik kivégeztette második feleségét Boleyn Annát. De ugyanebben az időben Nostradamus valószínűleg már a jóslatain gondolkodott.
A térképen található legtöbb hivatkozásra kattintva egy oldalsávban megjelenik a Wikipedia szócikke, ami egy extra kitérőt jelent a nyúl üregében.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon