Nem elég nagy a nyomás Oroszországon? Zelenszkij figyelmeztette az EU-t!
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök arról tájékoztatta az uniós vezetőket, hogy Oroszország legutóbbi harkivi offenzívája azt jelzi, hogy a Kremlre gyakorolt nemzetközi nyomás elégtelen. Kiemelte, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök májusban újabb támadásokkal próbálta kiélezni a kelet-ukrajnai konfliktust.
A Guardian szerint Zelenszkij az ukránok bátorságának és a nemzetközi partnerek támogatásának tulajdonította az offenzíva megállítását, de hangsúlyozta, hogy fokozottabb nyomást kell gyakorolni Oroszországra. Hangsúlyozta az uniós katonai támogatás és a lőszerek fontosságát, kijelentve, hogy ezen ígéretek teljesítése nemcsak az életek megmentése szempontjából kulcsfontosságú, hanem azért is, hogy eloszlassák Oroszország hitét abban, hogy háborúval elérheti céljait.
Az Európai Uniós találkozó
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Brüsszelben találkozott az EU vezetőivel, hogy biztonsági paktumot írjanak alá, ami egybeesik Ukrajna hivatalos uniós csatlakozási tárgyalásaival. Ez a megállapodás biztosítja, hogy mind a 27 uniós tagállam széles körű támogatást nyújt Ukrajnának, függetlenül a belső változásoktól.
A lehetséges politikai változások, többek között a szélsőjobboldali Nemzeti Összefogás párt franciaországi felemelkedése ellenére Zelenszkij továbbra is bízik a francia támogatásban. A paktum kilenc biztonsági és védelmi területen fogalmazza meg az EU kötelezettségvállalásait, beleértve a fegyverszállításokat, a katonai kiképzést, a védelmi ipari együttműködést és az aknamentesítést.
Zelenszkij elnök hangsúlyozta a légvédelmi kapacitások fontosságát, hogy megvédjék az olyan városokat, mint Harkiv az orosz támadásoktól, és kijelentette, hogy a nagy hatótávolságú csapások és a modern légvédelem elengedhetetlen a támadások megállításához.
Olaf Scholz német kancellár kifejezte azon szándékát, hogy megvitassák az orosz befagyasztott vagyonból származó bevételek felhasználását fegyverekre és Ukrajnának nyújtott segítségre. Peter Pellegrini szlovák elnök eredményes megbeszélést folytatott Zelenszkijjel, biztosítva őt arról, hogy Szlovákia gyors és igazságos békét kíván Ukrajnának, annak ellenére, hogy a szlovák populista kormány ellenzi az Ukrajnának nyújtott katonai segélyt.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök köszönetét fejezte ki az uniós országoknak a közelmúltban Svájcban tartott békecsúcson való részvételért. Elmondta, hogy további kilenc ország írta alá az Ukrajna területi integritását támogató nyilatkozatot, de nem nevezte meg őket. Zelenszkij megemlítette, hogy Ukrajna és szövetségesei csoportokat alakítanak, hogy konkrét cselekvési terveket dolgozzanak ki a háború megbízható, tisztességes és tartós befejezése érdekében.
Az EU-s országok igényei
Lengyelország és a balti államok felszólították az EU-t, hogy a katonai és hibrid fenyegetések kezelése érdekében erősítse meg a védelmet a Fehéroroszországgal és Oroszországgal közös határok mentén. Az uniós vezetőknek, Ursula von der Leyennek és Charles Michelnek címzett levélben kiemelték Oroszország növekvő agresszióját és a hibrid támadások sorát, beleértve a megfélemlítést, a szabotázst, a dezinformációt, a kibertámadásokat és a migránsok felhasználását az EU destabilizálására.
Az uniós vezetők várhatóan vállalják, hogy a következő öt évben jelentősen növelik a közös védelmi beruházásokat. Emmanuel Macron francia elnök javaslata azonban, hogy a közös védelem finanszírozása közös hitelfelvétel révén történjen, Németország és az olyan takarékos országok, mint Hollandia ellenállásába ütközik. Ezek a védelmi beruházási tervek még korai stádiumban vannak, de várhatóan vitás kérdések lesznek a jövőbeli uniós költségvetési viták során.
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Erdély Bermuda-háromszöge: a hátborzongató Hoia-erdő
Stonehenge, megdöbbentő felfedezés: Az oltárkő eredete újraírhatja a történelmet
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám