Azonnal a „Holtak Városa” nevet kapta a település, ahol régészek rengeteg épségben megmaradt síremléket találtak. Mi történhetett?
Hihetetlen felfedezést tettek az ásatásokat végző tudósok, az újonnan megtalált területen több mint 300 sír található. A rengeteg sírt és múmiát látva azonnal el is nevezték Holtak Városának, írja a LADbible.
A régészek öt éve dolgoznak Asszuán városában, amelyet több mint 4500 évvel ezelőtt alapítottak. Noha ismert, hogy a település létfontosságú volt kereskedelmi, bányászati és katonai szempontból is, az ott élő emberek életéről ezidáig nem sokat lehetett tudni.
Évszázadokig használták a sírokat
A közelmúltban a régészek rengeteg olyan sírt tártak fel a Holtak Városában, amelyeket 900 évig használhattak újra meg újra. Ezért mindegyikükben 30-40 múmia feküdt, és rengetegben voltak olyan családok, akik valószínűleg fertőző betegségekben haltak meg.
A Milánói Egyetem régésze, Patrizia Piacentini elmondta, hogy a temetkezési hely elképesztő méretű, több mint 80 kilométer hosszú. “Ez egy igazán látványos lelet volt, nagyon egyedülálló Egyiptomban” – fejtette ki az egyiptológus.
„Azok, akik egykor Asszuánban éltek, sírokkal borították be a dombot. Ez amolyan halottak városa” – tette hozzá.
Kiemelten fontos hely volt
Asszuán Egyiptom déli részén, a Nílus folyó keleti partján található. A szakértők számításai szerint Kr. e. 650 óta lakott folyamatosan lakott város egykor kőbányáknak adott otthont, amelyek – mint a Britannica enciklopédiából kiderül – olyan ókori egyiptomi nevezetességekhez szállítottak gránitot, amelyek ma is állnak.
„Asszuán örökké egy átkelőhely volt” – magyarázta Piacentini. „Keletről nyugat felé jöttek az emberek, ez volt a határ, a déli termékek Asszuánba érkeztek, majd szétszóródtak mindenfelé.”
A kutatók 2019-ben feltárták fel az első sírt négy múmiával. „Kezdetben azt hittük, hogy egy anya és gyermeke, de az új CT-vizsgálatok kimutatták, hogy két gyermekről van szó. De nemrég találtunk a közelükben egy nőt, aki valószínűleg az anyjuk volt, és egy férfi maradványai, valószínűleg az apjuk” – mondta el az egyiptológus.
A Holtak Városában rendszere volt a temetkezésnek
Az ásatásuk öt éve során az is kiderült, hogy az embereket attól függően temették el, hogy melyik osztályhoz tartoztak. Az elit tagjait például a domb tetején helyezték örök nyugalomra. De vannak olyan sírok is, amelyeket hegyi sziklába véstek, míg mások nyitott udvarral és koporsós bejárattal rendelkeznek.
Piacentini gondoskodik arról is, hogy míg a csapat a sírokat és a maradványokat tanulmányozza a Holtak Városában, addig tisztelettudóak legyenek. „Ez a nyughelyük” – magyarázta. „Felfedjük a történetüket, majd visszatesszük őket, és bezárjuk a sírt. Számomra ez kezdettől fogva fontos volt.”
Ez is érdekelhet:
- 4-5 ezer évvel ezelőtt az egyiptomi írnokok ugyanazzal a problémával szembesültek, mint mi
- Marge Simpson került elő egy ókori egyiptomi koporsóból
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje
Omladozik az egri vár másolata – a rendkívüli haditettről forgatott hatalmas sikerű film helyszínén jártunk
Rendkívüli: Több tízezer utas járatát törölték, budapesti járatokat is érint a francia sztrájk