Úgy tűnik, nem mindenki tanult a filmből: tudósok tényleg megvalósítják azt, ami a Jurassic Parkban még csak fantázia volt.
Sok ezer éve kihalt őslények feltámasztásán dolgozik kutatók egy csoportja, írja a LADbible.
Ha a Jurassic Park filmek megtanítottak nekünk valamit, akkor az az, hogy a kihalt lények életre keltése rossz ötlet. Nagyon rossz.
De ez egyáltalán nem akadályozza meg a tudósokat abban, hogy épp ezen dolgozzanak. És a texasi székhelyű Colossal Biosciences szakértőinek sikerült is olyan elefánt őssejteket létrehozniuk, amelyek a test bármely szövetévé továbbfejleszthetők.
Óriási technológiai áttörés
Ez pedig egy hatalmas technológiai áttörés, amely olyan fajok újrateremtéséhez vezethet, amelyek teljes bizonyossággal kijelenthetően már nagyon rég kihaltak.
A cég bejelentette például, hogy feltámasztja a tasmán tigrist, amelyről úgy gondolják, hogy több mint 3000 éve halt ki, valamint a dodókat és a gyapjas mamutokat is. És ha minden a tervek szerint halad, akkor nem is kell olyan sokáig várnunk, hogy láthassuk őket, a tudósok szerint a lények egy évtizeden belül visszatérhetnek.
És nem is csak az ismert állatokról van szó. A közelmúltban felfedezett DNS-minták lehetővé teszik ugyanis a szakemberek számára, hogy olyan ősi állatokat hozzanak létre, amelyekről fogalmunk sincs, hogyan néznek ki.
A Jurassic Parkban egy szúnyog segített
Egyre élesebbek tehát a párhuzamok az 1993-as horrorfilmhez, amelyben – mint a Science World cikkéből kiderül – egy borostyánba zárt szúnyog DNS-ét használták fel dinoszauruszok létrehozására. Nos, mindannyian tudjuk, hogy mi lett a vége.
De Ben Lamm, a cég egyik alapítója azt mondta a sajtónak, hogy ez a projekt inkább egy „fordított Jurassic Parknak” tekinthető. Kiemelte: „A filmben a dinoszaurusz DNS-éből hiányzó részeket béka DNS-sel töltötték ki. De a mesterséges intelligenciát és más eszközöket felhasználva azonosítani tudjuk azokat a maggéneket, amelyek a mamutot mamuttá teszik.”
A szakértő azt is elmondta, hogy a borostyán, amely a filmben a megkövesedett szúnyogokat tartalmazza, nem jó DNS-tartó. Szóval ez nem is igazán stimmel a Jurassic Park forgatókönyvében.
Felpezsdíti az ökoszisztémát is
Lamm szerint kutatásaik eredménye a jelenleg élő fajok megőrzése szempontjából is fontos előrelépést jelent. A rég kihalt állatok újbóli megjelenése ugyanis segít felpezsdíteni az ökoszisztéma működését, ami összességében is segít természeti környezetünk megmaradásában.
A szakértői csoport egyébként a fejlődés ütemét tekintve rendkívül optimista, véleményük szerint a gyapjas mamut 2028-ban térhet vissza.
Ez is érdekelhet:
- Ősi tengeri hüllők felfedezése Új-Zélandon teljesen átírja a történelmet
- VIDEÓ: A dinoszauruszok valóságos hangja sokkal rémisztőbb és varázslatosabb, mint gondolnánk
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében