Fegyházból a frontra: Ukrajna hadserege bűnözőket toboroz a harcokba!
Az ukrajnai Dnyipropetrovszk régióban a hadsereg toborzói egy vidéki fegyházban elítélteknek feltételes szabadlábra helyezést ajánlanak, ha cserébe csatlakoznak az Oroszország elleni harchoz.
Az AP News szerint egy önkéntes rohamzászlóalj toborzója hangsúlyozta, hogy a haza védelmében teljes elkötelezettségre van szükség. Az Oroszország teljes körű inváziója után több mint két évvel akut harctéri hiányokkal szembesülve Ukrajna első alkalommal az elítélt rabok bevonásával bővíti sorozását.
Ukrajnának jelentős kihívásokkal kell szembenéznie, mivel az orosz csapatok tovább erősödnek Kelet-Ukrajnában és nyugat felé haladnak. Ennek megoldására több mint 3000 foglyot engedtek feltételesen szabadlábra és soroztak be katonai egységekhez a parlament által elfogadott, vitatott mozgósítási törvénytervezetet követően. Az igazságügyi minisztérium szerint mintegy 27 000 elítélt potenciálisan jogosult lehet erre az új programra. Olena Vysotska igazságügyi miniszterhelyettes megjegyezte, hogy sok elítéltet az a vágy motivál, hogy hősként térjen haza, nem pedig a börtönből.
Elítéltek története
Ernest Volvach, egy 27 éves rab, aki kétéves büntetését tölti rablásért az ukrajnai Dnyipropetrovszk régióban, el akarja fogadni a hadsereg feltételes szabadlábra helyezési ajánlatát, cserébe az Oroszország elleni harcért. A konyhán dolgozó Volvach úgy érzi, hogy nincs értelme tétlenül maradni, és szívesen hozzájárulna Ukrajna háborús erőfeszítéseihez.
Egy másik elítélt, a 30 éves Volodimir, aki egy műhelyben dolgozik, azt tervezi, hogy önkéntes munkát vállal, miután egy év múlva lejár a büntetése, de most nem szívesen teszi ezt meg, mivel a feltételes szabadlábra helyezési program értelmében nem kaphat hazautazási engedélyt. Biztonsági okokból az ukrán katonák és sok rab is inkább csak a keresztnevén szeretné, ha azonosítanák őket.
Mykhailo, egy feltételesen szabadlábra helyezett rab, a börtönben töltött hónapok után megküzdött a fizikai követelményekkel egy rohamosztagos tanfolyamon. A kihívás ellenére a 29 éves férfi csatlakozott az Ukrán Önkéntes Hadsereghez, a családja és az a vágy motiválta, hogy hatékonyabban járuljon hozzá a háborús erőfeszítésekhez.
Vysotska igazságügyi miniszterhelyettes megjegyezte, hogy a katonai feltételes szabadlábra helyezési program iránti érdeklődés meghaladta a várakozásokat, ami akár 5000 új újoncot is jelenthet, ami szerinte jelentősen megerősítené Ukrajna haderejét.
A “szabadság” követelményei
Ukrajnában a fogvatartottak feltételes szabadlábra helyezése meghallgatás, orvosi vizsgálat és az ítéletük felülvizsgálata révén lehetséges, kivéve azokat, akiket súlyos bűncselekményekért, például nemi erőszakért, többszörös gyilkosságért vagy nemzetbiztonság elleni bűncselekményekért ítéltek el.
Ukrán tisztviselők hangsúlyozzák, hogy programjuk célja – ellentétben azzal, ahogyan Oroszország elítélteket toboroz a Wagner zsoldoscsoport számára – a foglyok integrálása a rendes frontegységekbe, nem pedig a leghalálosabb harcokba való becsempészésük. Ukrajna börtönlakossága körülbelül 42 ezer fő.
A közelmúltbeli reformok ellenére, amelyek javítottak bizonyos körülményeken, továbbra is vannak jelentések a megalázó bánásmódról. Az átvilágítás után a feltételesen szabadlábra helyezett rabok táborokban alapkiképzésen vesznek részt, mielőtt csatlakoznának az egységeikhez további kiképzésre.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra