A legrégebbi világtérkép majdnem 3 ezer éves, és tele van furcsa lényekkel
A Babilon világtérkép, vagy más néven az Imago Mundi valószínűleg a valaha volt legrégebbi ilyen tárgy. Körülbelül 2900-2600 évvel ezelőtt készülhetett, amikor az Újbabiloni Birodalom világelső volt matematikában, kultúrában, építészetben és a szárnyait bontogatta a tudományok terén is.
Mivel egy ilyen régi ereklyéről van szó, nem várhatjuk, hogy tűpontos, vagy mesésen illusztrált legyen, mint a középkorban készült társai, de mégis egy nagyon érdekes lenyomata annak, miként vélekedtek a babiloniak magukról és tágabb környezetükről, derül ki az IFLScience beszámolójából.
A Britannica lexikon szerint a térkép újrafelfedezése legalább olyan rejtélyes, mint amilyen a tárgy maga. Megtalálója a híres régész, Hormuzd Rassam volt, aki emellett a legjelentősebb asszír és babiloni ereklyékből is számtalan darabot talált meg. Többek között a Gilgames-eposzra is ő lelt rá, amely a világ talán legrégebbi irodalmi műve.
Nem tudjuk, hogy pontosan honnan került elő
A Babilon világtérkép jelenleg a British Museumban van, azonban máig nem tisztázott, honnan is jutott oda. Egy dobozban találták meg, amelyben Hassan 1881-es bagdadi expedíciójával kapcsolatos tárgyak voltak. Ekkor Szipparban, egy ősi városban tevékenykedett 40 kilométerrel délnyugatra Bagdadtól, azonban egyesek úgy vélik, hogy valójában Borszippában került elő, mintegy 110 kilométerre iraki fővárostól.
A töredezett agyagtábla nagyjából 12×8 centiméteres, a közepén pedig egy kör alakú ábra található, mellette pedig ékírásos szövegrészek. Az állapotából adódóan rengeteg információ hiányzik róla, azonban a több évtizednyi kutatásnak hála sikerült a tartalmának nagy részét megfejteni.
A Babilon világtérkép persze csak akkoriban számított világtérképnek
A térképen Mezopotámia látható, amelyet a civilizáció bölcsőjének is neveznek, lévén számtalan fejlett civilizációnak adott otthont az ókorban. A legtöbben úgy gondolják, hogy Babilont jelöli a téglalap a térkép felső részén, amelyet átszel az Eufrátesz folyó. Ezenkívül számos más település és királyság, például Asszíria, Urartu, és Dér is jelölve van egy 1988-as tanulmány szerint.
Ezek mindegyike egy kör belsejében van, amit akkoriban csak keserű víznek hívtak, amely valószínűleg a tengereket és óceánokat jelenthette. És persze innen sem hiányozhatnak a csodás mitológiai lények, amelyeknek mind megvan a maga rezidenciája, legyen az szárnyas ló, a bika- és skorpióember, vagy az óriás tengeri kígyó.
Legendás hősökből sincs hiány, Ut-napistim például túlélte a babiloni vízözönt és beszámolt róla Gilgamesnek, de jelen van Sarrukín, az Akkád Birodalom alapítója és első uralkodója. Azonban más, hagyományosabb lények is díszítik a térképet, például gazellák, bölények, majmok vagy farkasok.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az orosz állami tévé szerint egy különleges lövedékkel fegyverrel Berlint is támadhatják
Óriási idegen égitest bolygathatta meg a Naprendszert évmilliárdokkal ezelőtt
Második világháborús repülőgép roncsának állapotát őrizték meg a víz alatt
A koronavírus-járvány alatt az állatok viselkedése is gyökeresen megváltozott
Kína 2031-re kőzetmintákat hozna vissza a Marsról
Egy óriásbálna 50 éven keresztül tartotta rettegésben Konstantinápoly lakóit