Az univerzum legnagyobb víztömege egyben a legősibb is
A tudósok megerősítették, hogy az ismert univerzum legnagyobb víztömege megdöbbentő módon 12 milliárd éves. Két kutatócsoport ugyanis megtalálta a világegyetemben valaha észlelt legnagyobb és legtávolabbi vízforrást.
A lelőhelyen megtalált mennyiség akkora, hogy a Föld teljes vízkészlete össze sem hasonlítható vele, a tudósok szerint a világ óceánjaiban található összes víz 140 trilliószorosának felel meg. Azonban elég kevés esély van arra, hogy a saját távcsövünkön keresztül nézve láthassuk, mivel egy hatalmas és épp táplálkozó fekete lyukat, vagyis egy kvazárt vesz körül, amely több mint 12 milliárd fényév távolságra van otthonunktól, derül ki a Unilad beszámolójából.
Hihetetlenül messze van az univerzum legnagyobb víztömege
Matt Bradford, a NASA Jet Propulsion Laboratory munkatársa a felfedezés kapcsán elmondta, hogy ez a bizonyítéka annak, hogy a víz az egész univerzumban megtalálható. „A kvazár körüli környezet egyedülálló abban a tekintetben, hogy hatalmas víztömeget termel. Ez egy újabb bizonyíték arra, hogy a víz az egész világegyetemet áthatja, még a legkorábbi időkben is.”
A kvazárok az univerzum egyik legnagyobb objektumainak, és bődületes mennyiségű energiát szabadítanak fel. A középpontban lévő szupermasszív fekete lyukba hulló gáz és por a teljes elektromágneses spektrumban bocsát ki sugárzást. A két kutatócsoport az APM 08279+5255 nevű kvazárt vizsgálta, amely központi fekete lyuk 20 milliárdszor nagyobb tömegű, mint a Nap, és ezer trilliószor annyi energiát termel.
Bradford csapata a víz több spektrális jelét is észlelte, így tudtak információt szerezni például annak hihetetlen tömegéről. A felfedezést megelőzően a csillagászok még soha nem találtak vízgőz jelenlétét ilyen messze a korai univerzumban. A Tejútrendszerben máshol is van víz, a nagy része azonban fagyott állapotban.
A kutaók azt remélik, hogy többet tudhatnak meg a távoli világegyetemről, és a tanulmányban résztvevők egy 25 méteres távcső építését szorgalmazták a chilei Atacama-sivatagban.
2020-ban a távcső nevét Cerro Chajnantor Atacama Telescope (CCAT) helyett Fred Young Submillimeter Telescope (FYST) lett, miután a Cornell öregdiákja, Fred Young mintegy két évtizeden át 16 millió dollárral támogatta a távcsövet. A további finanszírozás hiányában azonban a távcső projektjét sajnos felfüggesztették.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében