Szinte hihetetlen, de ezek a kannibálok még nemrégiben is megették a saját rokonaikat. De egy testrészt mindig meghagytak belőlük.
Egy törzs a halál utáni rituálé részeként, megette az áldozat egész testét, kivéve egyetlen részét, amelyet túl keserűnek találtak, írja a Daily Star.
A fore nép Pápua Új-Guinea Okapa nevű kerületében él, és leginkább arról ismert, hogy tagjai még nemrégiben is megették egymást a haláluk után. És ráadásul úgy gondolták, hogy ezzel jót is tesznek az elhunytakkal, mert így még mindig jobb, mintha a férgek ennék meg őket.
Dicsőség volt a kannibálok áldozatává válni
A törzs tagjainak nagy része ezért megtiszteltetésként tekintett arra, ha a családja lakomájává válhatott halála után. Arra is volt lehetőség, hogy előre jelezze, aki inkább „hagyományos temetést” szeretne magának, de ezzel nem sokan éltek.
Aztán az 1950-es években megjelent a kuru nevű betegség, amely mindent megváltoztatott. Mint az amerikai kormány irányítása alatt működő National Institute of Neurological Disorders and Stroke honlapjáról kiderül, a kuru egy ritka és végzetes agyi rendellenesség, amely kizárólag a fore nép körében fordult elő.
Rájöttek, hogy összefüggés van
Shirley Lindenbaum antropológus nem sokkal később arra a következtetésre jutott, hogy a rituális kannibalizmus hagyománya és a világon egyedülálló járvány között összefüggés lehet.
A ma már 90 évnél is idősebb professzor elmondta: „Megkérdeztük tőlük, hogy mit csinálnak a holttestekkel. Azt válaszolták, hogy megeszik őket. És akkor rájöttünk, hogy ettől lehetnek rosszul.” Ugyanis valószínűleg egy fertőzött személy agyának elfogyasztása segítette a betegség terjedését.
Az ausztrál származású, de az Egyesült Államokban élő Lindenbaum kiemelte, hogy a kannibálok egyetlen testrész kivételével az egész embert megették. “Volt egy olyan testrész, amelyet nem ettek meg, mert túl keserű volt hozzá. Az epehólyagot ezért kihagyták” – mondta.
Sikerült elérni, hogy abbahagyják
Lindenbaum elmagyarázta, hogy a törzsben pozitív dolognak tekintették a saját rokonok megevését, és hogy csak nők vettek részt a rituáléban. “A kannibalizmusról általában azt gondoljuk, hogy harcot követően eszik meg egymást az emberek. De ez egyáltalán nem így volt, és a férfiak nem is voltak kannibálok” – hangsúlyozta.
Lindenbaum egyébként még az 1960-as és 1970-es években tanulmányozta a fore népet, majd sikerült meggyőznie is őket arról, hogy abbahagyják egymás evését. “Még mindig vannak barátaim a fore emberekkel töltött időmből” – mondta Shirley. – Vannak, akik időnként e-mailt is küldenek nekem.”
Ez is érdekelhet:
- Meztelen kannibáloktól retteg a környék, mióta 5 ember eltűnt
- Az állatok továbbfejlesztették a kannibalizmust, kibővítve a fogalmat
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megvan a dátum: Trump ekkora hozhatja nyilvánosságra az elképesztő ufó-aktákat
A Hubble és a JWST megerősítette: fogalmunk sincs, hogyan tágul a világegyetem
Ilyen fát még nem láttál – káposztadíszek a Vecsési fenyőn
Mi történne egy közeli csillagrobbanáskor a Földdel?
Meglepő modellváltás: gazdasági társasághoz kerül a BME
6 európai karácsonyi vásár, ahová néhány óra alatt eljuthatsz Budapestről