Aki ezt feltöri, meghal – szól az ősi Hettita Birodalom egy pecsétje
A Büklükale nevű történelmi lelőhelyről úgy vélik, hogy a hettiták fontos katonai támaszpontja volt. A területen végzett kiterjedt ásatások során a régészek egy figyelemre méltó, a királyi családhoz tartozó pecsétet tártak fel.
A felirata – Aki ezt feltöri, meghal – nagy figyelmet keltett, az Anatolian Archaeology pedig rávilágított arra, hogy a hettiták milyen nagy jelentőséget tulajdonítottak a megállapodásoknak és szerződéseknek.
Büklükale Ankarától mintegy 100 km-re délkeletre, a Kızılılırmak, Törökország leghosszabb folyója partján. A régészeti felmérések szerint a város a Hettita Birodalom fénykorában virágzott. Dr. Macumura Kimijosi vezetésével 14 éven át folyamatosan új leletek kerültek elő ebből az időszakból.
A 2023-as ásatási szezonban a csapat egy ékírásos pecsétlenyomatot fedezett fel a Hettita Birodalom korából, írja az Ancient Origins. A civilizációjuk szakértői megfejtették a pecsét ékírásos feliratát. A pecsét üzenete hangsúlyozza, hogy civilizációjukban a megállapodások megszegésének milyen súlyos következményei voltak.
Halálos hettita pecsét került elő
A pecsét felirata különösen figyelemre méltó, mivel a hettita törvények általában pénzbírságot vagy kártérítést szabtak ki a bűncselekményekért, nem pedig halálbüntetést. Ez a pecsét tehát a megállapodás kivételes jelentőségét mutatja.
A király és királynő által használt pecsétet a tavalyi ásatások során találták meg, és a Büklükale és a hettita főváros, Hattuszasz közötti intenzív kapcsolatokról tanúskodik.
Dr. Macumura docens, az ásatási csoport vezetője kiemelte a lelphely jelentőségét. Kifejtette, hogy „ezen a pecséten ékírás található. A pecséten a legfőbb uralkodó, Tabarna, vagy a legfőbb királyné, Tavananna azt írja, „aki ezt eltöri, meghal”. Azt viszont megjegyezték, hogy az nem világos Tabarna esetében, hogy ez a tisztsége, vagy a valódi neve volt
Ezeket a pecséteket jellemzően a szerződéseken helyezték el, hogy jelezzék, hogy a megállapodás megszegése súlyos szankciókat von maga után. Egy ilyen pecsét felfedezése Büklükalében arra utal, hogy a város a Hattuszasz és a királyi család közötti kommunikáció egyik fontos csomópontja volt.
Macumura azt is elmondta, hogy a Büklükalében nemrégiben talált hurrita táblák a hettita királyi család által végzett vallási szertartások gyakoriságára utalnak, ami miatt a lelőhely jelentősége csak tovább nőtt.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban