Ez a térkép megmutatja, mit fog tenni a klímaváltozás a világ különböző pontjain
Mivel a klímaváltozás hatásai egyre csak súlyosbodnak, bolygónk több mint fele az évszázad vége felé az előrejelzések szerint új éghajlati övezetekkel fog rendelkezni. Egy új interaktív térkép, a The Future Urban Climates pedig lehetővé teszi, hogy megnézzük, milyen hatással lesz az otthonunk éghajlatára.
A Marylandi Egyetem ökológusa, Matthew Fitzpatrick az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) adatai alapján több mint 40 ezer helyet párosít a Földön olyan helyszínekhez, amelyek most olyanok, mint azok lesznek 2080-ra. Ez annyit tesz, hogyha rákattintunk egy helyszínre, akkor kapunk egy olyan települést és régiót, amelyek jelenleg is olyan éghajlattal rendelkeznek, mint ami az általunk kijelölt településekre lesz jellemző, nagyjából 55 év múlva.
A klímaváltozás nem fogja kímélni az északi régiókat sem
A Science Alert szerint amerikai példával élve, egy mai utazás Mississippi állam északi részébe most pont olyan, mint New York éghajlata nagyjából 2080-ra. A szintén modellezett alacsony kibocsátási forgatókönyv szerint azonban az előrejelzett jövőbeli éghajlat sokkal közelebb van otthonunkhoz.
„50 év múlva az északi félteke északi városai sokkal inkább olyanok lesznek, mint a déliek. Minden éghajlat az Egyenlítő időjárására fog hasonlítani.”
Az eddigi legkiterjedtebb változások Észak-Amerikában, Európában és Óceániában következtek be. Az új térkép megmutatja, hogyan fog kinézni a bolygónk, ha ezek a tendenciák 2080-ig folytatódnak. Emellett azt is megtudhatjuk belőle, hogy mi fog történni egy alacsonyabb kibocsátási forgatókönyv szerint, ha valahogy sikerül megváltoztatni a dolgokat.
Fővárosunk a várható 6,8 °C-os felmelegedés és 13%-os nedvességvesztés mellett olyan klímával szembesül majd, mint a mai Bologna és környéke, de az egész ország elfelejtheti a télikabátokat.
„Minél közelebb kerülünk az Egyenlítőhöz, egyre kevesebb jó párosítás van, ugyanis nincs olyan hely a Földön, amely reprezentálná, hogy milyenek lesznek ezek a helyek a jövőben.”
A világ népességének mintegy 40 százaléka él ezekben az egyenlítői régiókban. Ez több mint 3,3 milliárd embert jelent, akik egy olyan klímában fognak élni, amelyekről ma még nincs információnk. Egyes kutatók attól tartanak, hogy a trópusok egyes részei lakhatatlanná válhatnak, mivel a szervezetünk csak bizonyos mértékű hőséget és páratartalmat képes elviselni.
Az emberek már most is haldokolnak
Mivel a hőmérséklet tavaly meghaladta az előrejelzett szélsőséges értékeket, és semmi jele annak, hogy a közeljövőben visszafognánk a fosszilis tüzelőanyag-kibocsátást, egyre valószínűbb, hogy idővel a térképen felvázolt extrém hőmérsékletek valósággá válnak.
„Remélem, hogy ezzel sikeresen felhívhatjuk a figyelmet a klímaváltozásra” – mondja Fitzpatrick. „Remélem, ez segít az embereknek jobban megérteni azt, mivel kell szembenéznünk, és azt, hogy a tudósok miért aggódnak ennyire.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az orosz állami tévé szerint egy különleges lövedékkel fegyverrel Berlint is támadhatják
Óriási idegen égitest bolygathatta meg a Naprendszert évmilliárdokkal ezelőtt
Második világháborús repülőgép roncsának állapotát őrizték meg a víz alatt
A koronavírus-járvány alatt az állatok viselkedése is gyökeresen megváltozott
Kína 2031-re kőzetmintákat hozna vissza a Marsról
Egy óriásbálna 50 éven keresztül tartotta rettegésben Konstantinápoly lakóit