Elveszett világot találhattak az Antarktisz jege alatt
Egy régen elveszett, óriási kiterjedésű folyórendszert fedeztek fel az antarktiszi jég alatt. Ez az “elveszett világ” az eocén korszakból származhat.
A Science Advances című folyóiratban közzétett tanulmányban a nyugat-antarktiszi Amundsen-tenger talapzatáról vett minták elemzése olvasható – írja a Heritage Daily.
A tudósok már korábban is tudták, hogy az Antarktiszt nem mindig fedte jég. Az elemzés két különböző időszakból származó rétegeket tartalmazó üledékeket tárt fel. A felső üledék főként a középső-késő eocénből származó homokot tartalmaz, amely a tanulmány szerint közelebbről megvizsgálva egy folyami deltarendszer mintázatára hasonlított.
A vizsgált üledékek alapján a kutatók azt feltételezik, hogy az anyagot egy több mint 1500 km hosszú transzkontinentális folyórendszer rakta le egy tengerparti-öböli mocsári környezetbe, amely az emelkedő Transzantarktiszi-hegységből az Amundsen-tengerbe ömlött. A tanulmány szerzői szerint több korábbi adat is egy eocén kori folyó-deltára utal a mai Amundsen-tenger öblözetében.
A tanulmány szerzői szerint “a két fúrási helyszín között a talapzatról származó szeizmikus reflexiós adatok is egy eocén kori folyó-deltára utalnak a mai Amundsen-tenger öblözetében. Ezek egy késő-eocén kori szeizmikus egységben olyan jeleket mutatnak, amelyek a folyami síkságokra és delta-rendszerekre jellemzőek.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?