‘Eljegyzési gyűrűt’ talált a világűr mélyén a James Webb űrtávcső
Az Európai Űrügynökség (ESA) által közzétett új képen látható a James Webb űrtávcső legújabb felfedezése. Ez egy fényes kvazár, amely úgy néz ki, mint egy drágakövekkel díszített gyűrű.
A kvazárok az aktív galaxismagok fényes formája. Lényegében ez egy szupermasszív fekete lyuk a galaxis közepén, amely az általa felemésztett gáz és por által kibocsátott hatalmas mennyiségű energiától ragyog, írja a Futurism. Ez a bizonyos kvazár, az RX J1131-1231 néven ismert, körülbelül hatmilliárd fényévre található a Serleg csillagképben.
Földi szemszögből nézve az objektum egy körnek tűnik, amelynek tetején három fényes folt van, azonban ez részben illúzió. Amit látunk, azt a gravitációs lencsézésnek nevezett jelenség okozza, amikor egy masszív objektum gravitációja elhajlítja egy távolabbi objektum fényét. Jelen esetben a rendkívül távoli kvazár fényét egy közbeeső galaxis – a gyűrű közepén lévő kék pont – gravitációja hatalmas nagyítólencseként torzítja.
A James Webb egy érdekes jelenséget kihasználva készítette a bámulatos képet
A gravitációs lencsézést kihasználva a csillagászok képesek olyan távoli objektumok halvány fényét is észlelni, amelyeket normális esetben nem látnának. Azonban, ha az objektumok nem megfelelően helyezkednek el, akkor olyan illúziókat is okozhat, mint amilyet itt látunk. Az a három fényes folt valójában a kvazár, csak épp megsokszorozódott, a gyűrű pedig a távolabbi galaxis torz képe.
Az ESA szerint a gravitációs lencsézés mégis lehetővé teszi, hogy ilyen távoli kvazárokban a fekete lyukhoz ilyen közel eső régiókat lássunk. A kvazárok röntgensugárzását tanulmányozva például megtudhatjuk, milyen gyorsan forog a fekete lyuk, és hogyan alakult ki.
Egyesek úgy keletkeznek, hogy idővel fokozatosan kis mennyiségű anyagot akkretálnak véletlen irányból. Mivel azonban ez a fekete lyuk a fénysebesség több mint felével forog, valószínűleg galaxisok közötti epikus összeolvadásokból nőtt ki, amelyek egy olyan korongot hoztak létre, amelyből a fekete lyuk rendszeresen, megszakítás nélkül táplálkozhatott, ami a gyors forgáshoz vezetett.
A kép a James Webb közép-infravörös műszerének (MIRI) segítségével készült a sötét anyag szélesebb körű tanulmányozásának részeként. Ezek a megfigyelések később felbecsülhetetlen értékűek bizonyulhatnak, mivel a csillagászok a kvazárok felé fordulnak, hogy feltárják e láthatatlan anyag titkait.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt