Hogyan váltanak színt a kaméleonok? És mi a valódi okuk rá?
A kaméleonokról az a hír járja, hogy rendkívüli hatékonysággal olvadnak bele környezetükbe. Ez azonban nem teljesen igaz, sőt, színváltáskor legtöbbször az ellentétét szeretnék elérni.
„A kaméleonok színváltása nem igazán segít nekik a rejtőzködésben, mivel annak a nyugodt állapotukhoz van köze. A “beleolvad a környezetébe” kifejezés nem teljesen pontos, mivel nem azért változtatják meg a külsejüket, hogy beilleszkedjenek, hanem épp azért, hogy kitűnjenek” – mondja Daniel Flynn, az Oaklandi Állatkert munkatársa a HowStuffWorks beszámolójában.
A tudósok sokáig úgy vélték, hogy a kaméleonok a polipokhoz hasonlóan változtatják a színüket, de a biológusok és a fizikusok nemrég rájöttek, hogy valami egészen másról van szó.
Nem a rejtőzködés miatt váltanak színt a kaméleonok
„A színváltás, amit látunk, a bőr alatti iridofóráknak nevezett kristályszerű sejtek szerkezeti változásain alapul, amelyek megtörik a fényt.” Ha pedig bármi hatással van az állatra, akkor a dolgok elkezdenek érdekessé válni. „Amikor izgatottak, fenyegetve érzik magukat, vagy pozitívan akarnak mutatkozni egy társuk felé, illetve negatívan egy riválisuk felé, a kristályok szétválnak vagy összenyomódnak, és különböző színeket mutatnak.”
A Nature Communications-ben megjelent tanulmányukban a Genfi Egyetem kutatói kimutatták, hogy ezek a különleges bőrsejtek apró tükrökként viselkednek, amelyek szelektíven visszaverik a fényt és elnyelik a különböző színeket.
De milyen színeket képesek magukra ölteni ezek az állatok? A válasz az, hogy bármilyet, még olyat is, amely az emberi szem számára nem látható. A legtöbb állat bőre, akár mintás, akár nem, a fény csak egy adott hullámhosszát nyeli el vagy veri vissza. A kaméleonok bőrsejtjei azonban nagyban eltérnek még a többi hüllőétől is, ugyanis az iridofórák, amelyekkel rendelkeznek, a fény bármely hullámhosszával képes ugyanerre.
„Egyes fajok világosabb vagy sötétebb, míg mások sokkal élénkebb árnyalatokat képesek felvenni. De ahány faj, annyi féle változat.”
A kaméleon iridofóráiban apró zsákok tartalmazzák a pigmenteket, de amikor a kaméleon hangulata megváltozik, idegrendszere összehúzza vagy kitágítja ezeket a sejteket. Amikor az állat nyugodt, a sejtek közel maradnak egymáshoz, és rövid hullámhosszú, például kék színű fényeket tükröznek vissza. Az izgalom hatására a sejtek távolabb kerülnek egymástól, így az egyes iridofórák hosszabb hullámhosszakat, például a vöröset, a narancsot és a sárgát is képesek visszaverni.
De ha a kaméleonok a legnyugodtabb állapotukban kékek lennének, akkor alapesetben miért zöld színűek?
„Amikor egy kaméleon nyugodt, természetes módon zöldnek látszik, hogy segítsen neki a zöld levelek között álcázni magát” – magyarázta Flynn. „Ez a természetes sárga pigmentek és a nyugodt állapotban kék fényt visszaverő kristálysejtek kombinációja.”
Nem lehet egyszerű feladat, de szükséges számukra, mivel nincs igazi védekező eszközük, így a bőrükkel való elvegyülés a legjobb megoldás a legtöbb kaméleon számára a ragadozókkal szemben.
Akad azonban még egy meglepetés
A kaméleon bőrének legkülső rétege valójában átlátszó. Ez alatt több réteg is található, amelyek számos egyedi alkalmazkodást tartalmaznak, köztük a kék és fehér fényt visszaverő iridofórákat.
Ami igazán érdekes, hogy ha egy kaméleon gyors színváltást szeretne, például párzási időszakban, akkor gyorsan le tudja vetni a külső bőrrétegét, hogy az iridofórákat gyorsan közvetlen napfény érje.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon