Genetikai kincsek Arthur Watkins gyűjteményében – Mit jelenthet ez az élelmiszertermelésben?
Az 1920-as években Arthur Watkins úttörő munkát végzett a világszerte elterjedt különböző búzafajták gyűjtése terén. Erőfeszítései átnyúltak a Brit Birodalmon és még annál is túl, összesen 827 egyedi fajtát gyűjtött össze, amelyek ma genetikai kincsekként őrzik a világot.
A The Guradian szerint nemrégiben egy brit-kínai együttműködés során szekvenálták Watkins búzagyűjteményének DNS-ét. Ez a kísérlet eddig ismeretlen géneket tárt fel, amelyek létfontosságúak az ellenálló búzafajták kifejlesztéséhez. Ezek a felfedezések nagyobb terméshozamot és az olyan éghajlati kihívásokhoz való alkalmazkodást ígérnek, mint a szikes talajok és a betegségekkel szembeni ellenálló képesség.
Arthur Watkins és a gyűjtemény
Arthur Watkinsot 19 éves korában a lövészárokba küldték az első világháborúban. A fegyverszünet után Franciaországban maradt, ahol mezőgazdasági segédtiszt volt, segítve a helyi gazdákat abban, hogy élelmet biztosítsanak a katonák számára.
Arthur Watkins, az első világháborús veteránból lett genetikus előre látta a búza genetikai sokféleségének megőrzésének fontosságát. Az ő előrelátása, amely évtizedekkel megelőzte korát, megalapozta a mezőgazdasági genetika mai fejlődését.
A búzát eredetileg a “Termékeny Félholdban” háziasították 10 000 évvel ezelőtt, és az emberi civilizációkat Európán, Ázsián és azon túl is meghatározta. Watkins gyűjteménye megőrzi a modern nemesítési programok számára kritikus fontosságú ősi genetikai sokféleséget. A búza továbbra is létfontosságú globális alapélelmiszer, amely a globálisan elfogyasztott öt kalóriából egyet biztosít. A világ népességének növekedésével Watkins gyűjteménye új reményt nyújt a fenntartható élelmiszertermelésre a változó éghajlati körülmények között.

Forrás: Pixabay
A “megfejtés”
Az összetettség és a méret miatt a búza genetikai állományának szekvenálása jelentős kihívást jelentett. A technológiai fejlődésnek és az együttműködésnek köszönhetően a tudósoknak sikerült megfejteni a Watkins gyűjteményében rejlő hatalmas genetikai potenciált.
A Watkins búzafajtáiban található, korábban nem kellően hasznosított sokféleséget most beépítik a modern nemesítési programokba. Ezen erőfeszítések célja az elveszett tulajdonságok újjáélesztése és rugalmas búzafajták létrehozása a jövőbeli mezőgazdasági fenntarthatóság érdekében.
Simon Griffiths a John Innes Centre-től így fogalmazott Arthur Watkins-ról:
Akkoriban nagyon kevés tudós gondolt erre a kérdésre. Watkins egyértelműen a korát jóval megelőzve gondolkodott, és ezért nagyon hálásak lehetünk.
Arthur Watkins öröksége túlmutat tudományos eredményein. Csendes elszántsága és előrelátása továbbra is inspirálja a mezőgazdasági kutatásokat, és biztosítja az élelmezésbiztonságot egy folyamatosan fejlődő világban.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Új Ryanair járat indul Budapestről egy csodás horvát tengerparti városba
Ezek Magyarország legbiztonságosabb települései: tavaly egyetlen bűntényt sem regisztráltak
Ausztria is lezár 21 magyarországi határátkelőt
Varázslatos koreai udvari hímzések Budapesten
Saját magában ejthette csapdába prédáját a darázsfaj, amely a dinoszauruszok korában élt
A földkéreg egy része épp a földköpenybe csöpög