A szexuális úton terjedő betegségek korábban is számtalan problémát okoztak, de a szakértők most minden korábbinál jobban aggódnak.
Meredeken megemelkedtek a majomhimlő esetszámai, és az Egészségügyi Világszervezet szakértői beismerték, hogy nem tudják, mióta tart ez a folyamat, írja a Daily Star.
Bár Európában egyelőre ritka, de Afrika középső és nyugati részén egyre rosszabb a helyzet, elsősorban a Dél-afrikai Köztársaságban. Az első tünetek megjelenése általában 5-21 nappal fertőzés utánra tehető.
Eleinte enyhe tünetek jelentkeznek
Leggyakrabban először magas hőmérséklet, fejfájás, izomfájdalom, hátfájás, nyirokcsomó-duzzanat, kimerültség jelentkezik. A kiütések pedig általában egy-öt nappal a kezdeti tünetek után jelentkeznek, gyakran az arcon kezdődnek, majd átterjednek más testrészekre is. Jellemző az anális fájdalom vagy vérzés is.
Dr. Van Kerkhove kifejtette, hogy a betegség gyakran szexuális érintkezés útján terjed. “Hatalmas járvány van nálunk, amely most a szexuális kapcsolatokban alakult ki” – mondta. “Amint ez a vírus bejut a szexuális kapcsolatok hálózatába, rendkívül hatékonyan tud terjedni az emberek között.”
Könnyen halálos lehet
A majomhimlő általában néhány héten belül elmúlik, de amíg a tünetek fennállnak, átadhatjuk a betegséget másoknak. A súlyos himlős betegek kórházi kezelésre szorulhatnak, és a fertőzöttek 0,1-10%-a bele is hal a betegségbe.
Az Egészségügyi Világszervezet ezért friss jelentésében szabályosan kongatja a vészharangot.
Megállapítják: „Az egymáshoz nem kapcsolódó himlőfertőzéses esetek hirtelen megjelenése Dél-Afrikában anélkül, hogy nemzetközi utazás történt volna; a HIV-fertőzés magas előfordulása a megerősített esetek között; valamint a magas halálozási arány is arra utal, hogy a közösségi terjedés folyamatban van.” Hozzátették azt is, hogy az eddig észlelt esetek vélhetően a közösségben előforduló majomhimlős esetek kis hányadát jelentik.
Szexuális úton terjed, ezért sokan szégyellik
A WHO hangsúlyozta, jelenleg nem ismert, hogy pontosan mióta tart a vírus intenzív terjedése. Ennek oka lehet az, hogy Dél-Afrikában kevés tapasztalattal rendelkeznek a fertőzések korai fázisban történő felismerése kapcsán, de az is, hogy a megbélyegzéstől félő betegek titkolják fertőzöttségeket, ameddig csak lehet.
Utazási korlátozásokat nem vezettek be, de a WHO illetékesei arra figyelmeztetnek, hogy aki az országba utazik, tájékozódjon az utazás veszélyeiről. A magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium által üzemeltetett tájékoztató honlapon egyelőre nem szerepel külön figyelmeztetést az ügy kapcsán.
Ez is érdekelhet:
- Már halálos áldozat is van, azonnali védőoltást sürget mindenkinek a WHO
- Már halálos áldozata is van a majomhimlőnek Európában
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Veszélyben a kárpátaljai magyarok? A Kreml szerint legitim célpont a Kárpátaljára telepített Rheinmetall hadiüzem
A szuezi válság, ami a magyar forradalommal együtt zajlott
Az emberiség eredete: ezek a legkülönösebb elméletek
A radioaktív ember, aki borzalmas módon vesztette életét
Az ufóknak 2 bázisuk van a Földön az ügyvéd szerint, aki a helyszíneket is ismeri
Nagy a baj: Nostradamus és Baba Vanga is borzalmas évet ígér 2025-re