Már halálos áldozata is van a majomhimlőnek Európában
Spanyolországból és Brazíliából a napokban egy-egy majomhimlő okozta halálesetről számoltak be, tudósított az Al Jazeera.
Az egészségügyi minisztérium sürgősségi és riasztási koordinációs központja szerint Spanyolország a világ egyik legsúlyosabban fertőzött országa, eddig 4.298 esetet regisztráltak.
„A rendelkezésre álló információk szerint a pillanatnyi 3.750 majomhimlős beteg közül 120-at szállítottak kórházba, közülük egy ember életét vesztette” – áll a központ által kiadott közleményben.
Az egészségügyi minisztérium szóvivője a boncolás befejeztéig nem kívánt további részleteket közölni az elhunytról.
A brazil áldozatról is csupán annyit lehet tudni, hogy egy 41 éves férfi.
Az egészségügyi minisztérium szerint limfómában szenvedett, valamint az immunrendszere is legyengült állapotban volt.
A délkeleti Belo Horizonte egyik kórházának intenzív osztályán, szeptikus sokkban halt meg.
„Fontos hangsúlyozni, hogy súlyos társbetegségei is voltak, nehogy az eset pánikot keltsen a lakosságban. A majomhimlő halálozási aránya nagyon alacsony” – mondta Minas Gerais állam egészségügyi államtitkára, Fabio Baccheretti.
Brazília egészségügyi minisztériuma közel 1.000 majomhimlős esetet tart nyilván, főként Sao Paulo és Rio de Janeiro államokban, amelyek szintén az ország délkeleti részén találhatók. Az ország az Egyesült Államokkal és Kanadával együtt a majomhimlő által leginkább érintett országok közé tartozik az amerikai kontinensen.
A betegség korai jelei közé tartozik a magas láz, a nyirokmirigyek duzzanata és a bárányhimlőhöz hasonló kiütések.
A jelenlegi járvány első megbetegedését május 7-én erősítették meg az Egyesült Királyságban, és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint számos fertőzés történt a közép- és nyugat-afrikai országokon kívül, ahol a vírus észrevétlenül terjedt.
Jelenleg a világ 78 országában körülbelül 18.000 fertőzöttet találtak. Egy héttel ezelőtt a WHO globális egészségügyi vészhelyzetnek nyilvánította a járványt.
Az esetek mintegy 70 százalékát Európában, 25 százalékát pedig Amerikában regisztrálták – közölte Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO vezetője.
Az esetszámok gyors globális növekedése miatt a WHO szerdán felszólította a vírus által jelenleg leginkább érintett társadalmi csoportot – a homoszexuális férfiakat –, hogy korlátozzák a szexuális partnereik számát.
A betegek általában két-három hét alatt maguktól meggyógyulnak, bár a felépülés néha egy hónapig is eltarthat.
A dán Bavarian Nordic gyógyszergyártó himlőoltása, amely az Egyesült Államokban Jynneos, Európában pedig Imvanex néven forgalmaznak, bizonyítottan véd a majomhimlő ellen.
Érdemes elolvasniA WHO bejelentette a globális vészhelyzetet a majomhimlő miatt
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Piltdown-ember hazugsága: A 20. század legnagyobb tudományos megtévesztése
A Szent Pál-székesegyházat állítólag egy disznó megmentette meg a lángoktól
Mit használtak az emberek a vécépapír előtt?
Amikor egy disznót indítottak az amerikai elnökválasztáson
A Vasa, Svédország zászlóshajója, amely a kikötőből kifelé egyből elsüllyedt
A titokzatos H1N1 vírus feltámadása: Egy elfeledett influenza története