Üzemanyaggá alakítanák át a szén-dioxidot egy új találmány segítségével
Szakértők új, innovatív módszereket dolgoztak ki a szén-dioxid befogására, például óriási porszívók és szűrők használatával.
A Tokió Metropolitan Egyetem (TMU) kutatóinak új fejlesztése nemcsak a káros gázok befogását teszi lehetővé, hanem tisztább üzemanyaggá is alakítja azokat. Az eljárásról szóló tanulmányt az EurekAlertben jelentették meg.
Az új technika egy elektrokémiai cellát használ, amely két elektródából és egy elektrolitból áll – hasonlóan a hagyományos akkumulátorokhoz. Azonban ez a tokiói technológia eltérő megközelítést alkalmaz. A csapat ezt az eszközt „bikarbonát elektrolizátornak” nevezi, ami a szén-dioxidot formiáttá alakítja át.
Új felhasználási területet nyújtanának a befogott szén-dioxidnak
A formiát egy nem mérgező anyag, amelyet például az utak jégtelenítésére használnak, de hasonlóan a hidrogénhez üzemanyagcellákban is alkalmazható áramtermelésre.
Az elektrolizátor a bikarbonát ionokat formiát ionokká alakítja át egy bonyolult kémiai folyamat révén. A kutatók szerint a szén-dioxidot lúgos oldatokban feloldva elkerülhetők azok a nehézségek, amelyek a gáz halmazállapotú szén-dioxid felhasználásakor merülnek fel. Ez az eljárás 85%-os hatékonysággal termel formiát üzemanyagot, és a rendszer több mint 30 órán át képes zavartalanul működni. A végtermék szilárd, kristályos üzemanyag formiátból, számolt be a The Cool Down.
Ez a kutatási terület nagy érdeklődésre tart számot, és praktikus megoldásokat kínál a légszennyezés csökkentésére. Egy másik remek példa a Londonban működő Emissions Capture Company találmánya, amely a Nestlé egyik dél-afrikai gyárában fogja be a szennyező gázokat, és ártalmatlan szódabikarbónává alakítja át azokat. Egyes kormányzati kezdeményezések, például egy „szén-dioxid porszívó” koncepciója szerint a felszabaduló gázokat a föld alatt tárolnák biztonságosan.
A klímatudósok szerint a légszennyezés csökkentése kulcsfontosságú a globális felmelegedés legsúlyosabb következményeinek megelőzésében, mint például árvizek, erdőtüzek és szélsőséges viharok. A mindennapi életben egyszerű, költséghatékony megoldásokkal is hozzájárulhatunk a légszennyezés csökkentéséhez, például a ruhák hideg vízben való mosása és energiatakarékos LED-ek használata évente jelentős pénzügyi megtakarítást eredményezhet számunkra, ráadásul csökkentheti a szén-dioxid kibocsátást is.
A kutatók abban reménykednek, hogy új találmányuk hamarosan gyakorlati megoldást jelenthet egy zöldebb jövő eléréséhez.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Rég nem volt ilyen kultúrünnep itthon, számos ingyenes program vár
A férfi ezt látta a szigeten, ahol már három órát eltölteni is halálos
Ősi, idegen faj hozta létre az emberiséget, ezért különbözünk a többi élőlénytől?
Raszputyin – A Sátán szolgálatában
Felismered a pszichopatákat?
A tiszazugi méregkeverők – Magyarország legsötétebb bűnügyi rejtélye