Ilyenkor nem repülnek a meteorológusok nyáron
A szakértők megosztottak egy repülési tippet, aminek nyáron sokan hasznát vehetik.
Nyáron hihetetlenül megugrik a repülőterek forgalma: a repjegyek árának csökkenésével egyre többen választják a tömegközlekedés ezen formáját. Idén pedig különösen komoly terhelésre számítanak a járatokon: akár 4,7 milliárd ember is utazhat, írja a Reuters.
Különösen érdemes résen lenni, ha el akarjuk kerülni a hatalmas késéseket, vagy akár a reptéren éjszakázást. A meteorológusoknak van egy tuti tippje: a nagy melegben soha ne repüljünk délután.
A nyári délutánok a zivatarok csúcsideje
Három összetevőre van szükség, hogy zivatar alakulhasson ki: nedvesség, instabil levegő és valamilyen mód, hogy a levegő megmozduljon.
Nyáron a nap melege segít megmozgatni a dolgokat, ha a légkör eléggé instabil – akár a hőmérséklet, akár a páratartalom különbsége miatt a légkör különböző rétegeiben. A meleg levegő felemelkedik, így a meleg nyári levegő a Föld felszíne közelében magasabb, hűvösebb magasságokba kezd emelkedni.
A levegőben lévő vízgőz (kiegészíti az összetevő-triádot) felfelé haladva lehűl, és felhőkké kondenzálódik. Végül pedig zivatarrá alakul.
„A reggelek általában nyugodtabbak a legtöbb területen. Eltarthat egy kis ideig, amíg ez az energia felhalmozódik, hogy viharokat robbantsanak ki” – mondta Alyssa Glenny, az AccuWeather meteorológusa a Business Insidernek. „Lehet, hogy reggel nyugodtabb repülésed lesz.”
Dominóeffektus a repülőkkel
A rossz időjárásnak nem kell a repülési útvonalában lennie ahhoz, hogy késést okozzon. Lehet, hogy mindez egy olyan városban, ahol korábban megállt a gép aznap. Egy chicagói vihar késleltetheti a gépet, amely LaGuardiából Miamiba viszi az utasokat. Innen pedig, akár a dominó, borul az egész menetrend, amíg nem tartanak valahol egy hosszú megállót a repülővel.
„Más városok időjárása valóban megzavarhatja utazási terveit” – mondta Chris Bianchi meteorológus, aki szakmájából adódóan a reggeli utazás híve. Egyszer tett kivételt, és ironikus módon rögtön meg is bánta: gépe egy teljes napot késett az időjárás miatt.
Amerikában akár egy hurrikánt is benyelhetünk
Glenny szerint az Egyesült Államokban különösen fontos az időzítés, ugyanis a nyár végén, júniustól kezdődően a hurrikánszezon megélénkül. Európában szerencsére nem kell forgószelektől tartanunk, de egy nyári zivatar minket is bármikor elkaphat, különösen a jelenlegi rekkenő hőségben.
Még ha a gép nem is egy hurrikán útjában álló tengerparti városból érkezik, ezek a rendszerek gyakran a szárazföld belseje felé mozdulnak el, miután leszálltak, és tornádókat és zivatarokat okoznak szerte az Egyesült Államokban. A Beryl hurrikán maradványai például szerdán és csütörtökön esővel és heves széllel zúdították meg a Nagy-tavak és Új-Anglia régióit, néhány nappal azután, hogy a vihar leszállt Texasban.
A Reuters szerint Beryl hurrikán már a partraérés előtt több mint 1000 járattörléshez és több ezer késéshez vezetett.
A megoldás: reggeli járatok
A reggeli repülőjegyek lefoglalása nem csak segít elkerülni a rossz időjárást, de védettséget nyújt a nap folyamán felgyülemlő késések ellen is. Még ha tiszta az ég is országszerte délután vagy este, amikor repülsz, a nap elején késett gépek továbbra is késve közlekedhetnek.
„Ennek lépcsőzetes hatása lesz” – mondta Glenny.
A tudomány és a repülési logisztika ismeretében Bianchi üzenete egyszerű: „Nyáron reggel foglaljon repülőjegyet.”
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A kézikönyv, ami a boszorkányüldözések új hullámát indította el a 15. században
7 nevetséges amerikai törvény, amiért börtönbe mehetsz
Így fest a Föld alkonyata a napfordulókkal az űrből
S-70: az oroszok saját drónjukat lőtték le?
136 év után megfejthették Hasfelmetsző Jack rejtélyét
A hacker, aki egyedül megmentette az egész internetet