Az öttagú testvérpár, akik ugyanazon a napon vesztek oda a második világháborúban
A Ryan közlegény megmentése című film valószínűleg mindenkiben mély nyomot hagyott, aki látta. Az eredeti történetet részben az Iowa állambeli Sullivan fivérek ihlették, akik mindannyian odavesztek a második világháborúban.
A History-Computer cikke szerint az iowai fivérek George, Francis, Joseph, Madison és Albert voltak, illetve volt egy nővérük is, Genevieve, aki a WAVES (Women Accepted for Volunteer Emergency Service) tagja volt az Egyesült Államok Haditengerészeti Tartalékának kizárólag női ágában.
Genevieve párja, Bill Ball az USS Arizona fedélzetén szolgált és vesztette életét a Pearl Harbor elleni támadás során. Ez pedig feltüzelte a testvéreket, hogy beálljanak a hadseregbe, és megbosszulják Bill halálát.
Érzelmektől fűtve ugrottak fejest a második világháborúba
A testvérek 1942. január 3-án be is vonultak a haditengerészetbe, de még nem volt szabály arra vonatkozóan, hogy testvérek ne szolgálhassanak együtt, ez ugyanis abban az évben később lépett életbe, de nyílt titok volt, hogy ezt nem mindig tartották be.
A sors fintora és haditengerészet szabályainak laza értelmezése miatt nem a Sullivan fivérek voltak az egyetlen rokonok a USS Juneau fedélzetén, ugyanis legalább 30 külön testvérpár szolgált akkor a hajón.
A USS Juneau könnyűcirkáló 1941. október 25-én szállt vízre és 1942. február 14-én állt szolgálatba. Az Atlanta osztályú cirkálók közé tartozó Juneau és testvérhajói légvédelmi képességeikről voltak ismertek.
A hajó részt vett a hónapokig tartó guadalcanali hadjáratban a japánok ellen, amely 1942 augusztusában kezdődött. A Juneau feladata a csapatszállítók védelme volt, miközben azok a szigetre tartottak, azonban eltalálta az Amacukaze egy torpedója, amelynek következtében megszűnt az áramellátás, így elhagyta a csatateret.
A Juneau többetmagával távozott a területről, de észrevette őket a japán I-26 tengeralattjáró, amely két torpedót lőtt ki az USS San Francisco felé. Ők megúszták, de az egyik a Juneau-t találta el. Mivel a torpedó közel a lőszerraktárhoz csapódott be, a robbanás kettétörte a hajót és gyorsan elsüllyesztette.
A csata káoszában a japán tengeralattjárók jelenléte akadályozta a keresési erőfeszítéseket. Úgy vélték, hogy a Juneau legénységének legalább 100 tagja maradt életben a vízben.
Egy B-17-es bombázó legénysége, akik látták, hogy túlélők vannak a vízben, nem szakíthatták meg a rádiócsendet, ezért nem tudták jelenteni a haditengerészet parancsnokságának, így napokba telt, mire keresési akciót szerveztek.
Az amerikai haditengerészet biztonsági elvei miatt a Juneau elvesztését nem jelentették, a Sullivan fivérek levelei pedig nem érkeztek haza. A fiúk szülei 1943 januárjában levelet írtak a haditengerészetnek, miután pletykákat hallottak arról, hogy mind az öt fiú meghalt az akcióban.
A Sullivan szülők levele eljutott Roosevelt elnök asztalára, aki személyesen írt a családnak, jelezve, hogy a testvérek eltűntek az akcióban. Sajnos a haditengerészet csak 1943. január 12-én értesítette a családot, és amikor Tom Sullivan megkérdezte a házához kiérkező hadnagyot, orvost és főtiszthelyettest, hogy melyik fiáról van szó, a tiszt azt válaszolta, „mind az ötről”.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban