A BME-re látogattak a NASA kutatói
De mégis mi járatban a Műegyetem (BME) kampuszán?
Az amerikai Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatal (NASA) munkatársai nem jönnek mindennap Budapestre. A Műegyetem által szervezett nemzetközi nyári egyetemen mégis ez volt a helyzet július 14. és 17. között: a NASA, az Európai Űrügynökség (ESA), továbbá amerikai és európai egyetemek szakemberei több napon át arról osztották meg a tudásukat 10 országból és a BME-ről érkező 36 hallgatóval. A kurzus fókuszában a talajnedvesség mérése állt: azt tanították a diákoknak, hogy miképpen lehet a legpontosabban mérni a földfelszín nedvességtartalmát.
De miért érdekes egyáltalán, hogy hol, mennyi víz van a talajban?
Nos, több tudományágnak és gazdasági ágazatnak is fontos adatok ezek, de legfőképp a mezőgazdaság szereplőinek elemi információ a talajnedvesség eloszlása. Sokat segít például a klímaváltozással egyre kritikusabbá váló öntözéstervezésben, ha tudjuk, hogy csapadékhiányos időszakban melyik terület igényli jobban a vízbevitelt, és melyik kevésbé – mondta Kugler Zsófia, a 2024 International Soil Moisture School főszervezője, a BME Víztudományi és Katasztrófamegelőzési Tudásközpontjának igazgatója, a Fotogrammetria és Térinformatika tanszék docense a bme.hu-nak.
A mérés alapvetően a mikrohullámú sugárzáson alapul, melyet lehet műholdról, drónról vagy repülőgépről, a földfelszín természetes sugárzását érzékelve vagy radarszenzort alkalmazva mérni. Mindegyik módszernek, így a műholdas méréseknek is vannak korlátjai. A földfelszíni felbontástól a zavaró tényezők kiszűrésének nehézségéig sok minden megzavarhatja a pontosságot, ezért van jelentőségük a technológiai újításokról szóló rendezvényeknek.
Nemzetközi együttműködés
Július 14-én a nyári egyetem megnyitóján a két főszponzor, a Fulbright Hungary iroda, valamint a Villamos- és Elektronikai Mérnöki Intézet (IEEE) égisze alatt működő Földtudományi és Távérzékelési Társaság (GRSS) vezetői mellett ott volt a budapesti amerikai nagykövetség képviselője is. Másnap kezdődött a szakmai program, melynek során a résztvevők nemcsak elméleti előadásokat hallgattak, hanem közreműködtek egy terepi mérésen is, a HUN-REN ATK Talajtani Intézetben.
„Itt többek között lehetőség volt a műholdas adatvalidálás eszközeinek megismerésére, terepi mérések elvégzésére, melyekkel ellenőrizni lehetett, hogy amit a műhold lát, azt alátámasztja-e a helyi, akár quados mérés” – magyarázta Kugler Zsófia. Az elmélet, a terepmunka és a számítógépes laborgyakorlat mellett az érdeklődő hallgatók konzultációra, mentorálásra is számíthattak, a kurzus végén pedig oklevelet kaptak.
Rövid sorhoz csatlakozik a BME
A nyári egyetem kezdeményezője egyébként a NASA talajnedvességgel foglalkozó csapata volt. Az intézmény az Amerikában és Indiában megtartott első két kurzus után a harmadikhoz európai helyszínt keresett – ekkor ajánlotta fel Kugler Zsófia, hogy a BME legyen a házigazda. Ő maga idén már másodszor töltött több hónapos vendégkutatói időszakot a NASA kaliforniai Jet Propulsion Laboratory intézetében, a Rosztoczy Foundation támogatásával. „A kurzusok mellett a tudományos együttműködés magjait is sikerült elvetni. A magyarországi mérőhálózat felkeltette a csapat érdeklődését. Reméljük a gyümölcsöző folytatást” – mondta.
A más országokkal való együttműködés nem idegen a NASA-tól. Jelenleg 13 ország egyetemeivel működik együtt, hogy nemzetközi gyakornoki programokat üzemeltessen – Európában Norvégiában, Svédországban és Portugáliában. A program célja, hogy jobban felkészítse a hallgatókat a globális környezetben való munkára és a multikulturális nemzetközi küldetésekre. A hivatal és a nemzet hasznot húz a jövő tudósaiból, mérnökeiből és más szakemberekből álló csapatból, akik megismerkednek és tapasztaltak a multinacionális környezetben, írja a NASA honlapján.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban