TESZT: A világ legrövidebb IQ-tesztje mindössze 3 kérdésből áll
Neked hogy sikerül a legrövidebb IQ-teszt?
Az IQ koncepciója elméletben rendkívül egyszerűen hangzik: kapsz egy számot várhatóan 70 és 130 között, ami minél magasabb, annál okosabb vagy. A skála fix pontja a 100: ez mindig a vizsgált régió átlagos intelligenciája, a minimum 0, felfelé pedig határ a csillagos ég. Csakhogy aki már állt neki tényleges IQ-teszt kitöltésének, az tökéletesen tisztában van vele, hogy ennél hosszabb és repetitívebb tesztet keresve sem találna.
Felesleges az IQ-teszt?
Ráadásul hiába lövik be nagyjából pontosan egy ember intelligenciáját az IQ-tesztek, a való életben kevés kézzelfogható hasznuk van, írja a Discover Magazine. Nem határozza meg, hogy egy ember mennyire alkalmas egy adott feladatra, azt meg pláne nem, hogy mennyire lehet sikeres. Ugyanis az intelligencia számtalan komponensből tevődik össze, amiket a Binet és Simon féle teszt teljesen összemos, a speciális képességeket pedig nem is veszi figyelembe.
Shane Frederick, a Yale Egyetem professzora kifejlesztett egy sokkal egyszerűbb módszert, hogy felmérje a diákok logikus gondolkodását. A CRT-teszt (kognitív reflexió teszt) mindössze három kérdésből áll, de az IQ-teszthez hasonlóan már rálátást nyújt az egyén intelligenciájára.
Íme a 3 kérdés:
1. Egy ütő és egy labda összesen 1,10 dollárba került. Az ütő 1 dollárral többe kerül, mint a labda. Mennyibe kerül a labda?
2. Ha 5 gépnek 5 percbe telik 5 műszer elkészítése, mennyi időbe telik 100 gépnek 100 műszer elkészítése?
3. Egy tóban egy foltot liliompárna borít, amelynek felülete minden nap megduplázódik. Ha 48 napba telik, amíg a folt befedi az egész tavat, mennyi időbe telik, amíg a folt beborítja a tó felét?
A válaszok
1. 5 cent
Frederick azt várta a zsigeri ösztönöktől, hogy a válaszadók 10 centet mondjanak, írja a Reader’s Digest. De egy 5 centes labda plusz egy 1,05 dolláros ütő valóban eléri a 1,10 dollárt. Frederick CRT-t vizsgáló tanulmánya szerint a tesztet végző 3428 ember közül a 10 centet válaszolók „jelentősen kevésbé türelmesek”, mint a helyesen válaszolók.
2. 5 perc
Az intuitív válasz a minta folytatása lenne, 100 perc 100 gépnél 100 műszer elkészítésére. Közelebbről megvizsgálva minden egyes gép 5 perc alatt gyárt le egy műszert; ha ezt 100 gép végzi párhuzamosan, továbbra is csak 5 percet vesznek igénybe.
3. 47 nap
A legvalószínűbb rossz válasz itt a 24 nap, azzal az ösztönnel, hogy felére csökkenti a napok számát, mert felére csökkenti a liliompárnákkal borított terület méretét. Ha azonban a folt mérete minden nap megduplázódik, az azt jelenti, hogy 48 nap előtt csak egy nappal volt fele akkora, tehát a válasz 47 nap.
Résen kell lenni
Az IQ-teszt mintabogarászásához képest első pillantásra ezek a kérdések hihetetlenül egyszerűnek tűnhetnek, de van valami, amit fontos megjegyezni. Frederick kifejezetten azért tervezte őket, hogy lássa, mennyire képesek a diákok figyelmen kívül hagyni az intuíciójukat – más szóval az első választ, amely eszükbe jut –, és ehelyett óvatosabb, elemzőbb megközelítést alkalmazni, írja az IFLScience.
Bár a CRT fő mérőszáma a kérdések közül, hogy hány kérdésre tud helyesen válaszolni, mást is mutathat, ha jó pontszámot kap, és gyorsan megkapja a helyes választ. De akkor sem kell elkeseredni, ha nem sikerült jól. A Harvard Egyetemen és a Princetoni Egyetemen 26, a MIT-n – a világ legrangosabb akadémiai intézményei közé tartozó – 48 százalékban válaszoltak helyesen minden kérdésre.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban