1900-ban Paul du Chatellier régész rendkívüli felfedezést tett, miközben feltárt egy őskori temetőt Franciaország északnyugati részén: a Saint-Bélec-táblát. Ez a figyelemre méltó bronzkori műtárgy, amelyet kezdetben figyelmen kívül hagytak, most kiderült, hogy Európa legrégebbi 3D-s térképe, amely i.e. 1900 és 1650 közé nyúlik vissza.
A bonyolult jelölésekkel borított Saint-Bélec táblát du Chatellier tárta fel Finistère-ben, Bretagne-ban. Az első felfedezés után a lemez eltűnt a köztudatból, és egy magángyűjteménybe került, mielőtt a francia Nemzeti Régiségek Múzeuma megszerezte. A várárokba temetve feküdt egészen addig, amíg elhivatott régészek 2014-ben újra felfedezték — írja az All That’s Interesting.
Az ókori térkép elemzése
Újrafelfedezése óta a födémet alaposan tanulmányozták. 2017-ben a nagy felbontású 3D szkennelések feltárták a faragványok jelentőségét. A kutatók 13 x 18,5 mérföldes területet ábrázoló motívumokat azonosítottak, amelyek figyelemre méltó pontossággal ábrázoltak utakat, településeket, folyókat és egy temetkezési halmot. A szakértők úgy vélik, hogy a térkép körülbelül 80 százalékos pontossággal ábrázolja a Finistère régiót.
„Valószínűleg ez a terület legrégebbi térképe, amelyet azonosítottak” – mondta Dr. Clément Nicolas, a Bournemouth Egyetem munkatársa. „Világszerte több ilyen kőbe vésett térkép létezik. Általában ezek csak értelmezések. De ez az első alkalom, hogy egy térkép meghatározott léptékű területet ábrázol.”
Történelmi és politikai jelentősége
A Saint-Bélec Slab az őskori társadalmak fejlett földrajzi ismereteinek bizonyítéka. Az ötször hat és fél láb méretű és hat hüvelyk vastagságú födém nemcsak funkcionális térképként szolgált, hanem valószínűleg politikai vonatkozásai is voltak. Szakértők szerint egy helyi uralkodó vagy elit területi tulajdonjogának érvényesítésére használták fel. A térkép temetése, feltehetően tulajdonosainak vereségét követően, kiemeli jelentőségét a bronzkori társadalomban.
A felfedezés és utazása
Paul du Chatellier 1900-ban felfedezte a födémet kezdetben izgalommal fogadta. Miután a bretagne-i ásatások során feltárta, eladta egy magánmúzeumnak. 1924-ben a francia Nemzeti Régiségek Múzeuma megszerezte a táblát, de ezt követően a du Chatellier kastély egyik árkában tárolták, ahol évtizedekig rejtve maradt.
2014-ben a kutatók újra felfedezték a kastély pincéjében lévő födémet. A faragványok valódi jelentőségét azonban csak 2017-ben ismerték fel. A nagy felbontású 3D-s szkennelések lehetővé tették a tudósok számára, hogy azonosítsák a térképen ábrázolt konkrét helyeket, beleértve a folyóhálózatokat és a településközpontokat.
Bepillantás az őskori térképészetbe
A Saint-Bélec Slab metszetei lenyűgöző bepillantást nyújtanak a kora bronzkori társadalmak térképészeti ismereteibe. A kozmoszt ábrázoló, 1999-ben Németországban talált Nebra égkoronghoz hasonló korú lemez az őskori térképészet kifinomultságát emeli ki.
A szakértők úgy vélik, hogy a térkép nagyjából egy időben készült, amikor a táblát egy temetkezésben használták, és egy koporsó egyik falát alkotta. Ez a kettős célú felhasználás hangsúlyozza a födém kulturális és gyakorlati jelentőségét.
Időn keresztül megőrizve
A Saint-Bélec-födém figyelemreméltóan jó állapotban maradt meg, kevés mállást mutat. Nem sokkal létrehozása után eltemetése, valamint a múzeumok és a kastély pincéjének hűvös, sötét környezetében eltöltött idő hozzájárult a megőrzéséhez.
„Ez a tábla fontos, mert kiemeli ezt a térképészeti ismeretet” – mondta Nicolas. Hajlamosak vagyunk alábecsülni a múltbeli társadalmak földrajzi ismereteit.
A Saint-Bélec Slab döntő fontosságú műtárgy, amely megvilágítja a korai bronzkori társadalmak fejlett térképészeti készségeit. Részletes metszetei és történelmi kontextusa felbecsülhetetlen értékű betekintést nyújt a történelem előtti területi igényekbe és a földrajzi megértésbe. Miközben a kutatók folytatják ennek az ősi térképnek a tanulmányozását, a Saint-Bélec Slab kétségtelenül a régészeti és történelmi tudományok jelentős fókusza marad.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
Ókori fáraók faragványait találták meg újra Asszuánban
Arannyal megpakolt hajó került elő a sivatag közepén
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Veszélyben a kárpátaljai magyarok? A Kreml szerint legitim célpont a Kárpátaljára telepített Rheinmetall hadiüzem
A szuezi válság, ami a magyar forradalommal együtt zajlott
Az emberiség eredete: ezek a legkülönösebb elméletek
A radioaktív ember, aki borzalmas módon vesztette életét
Az ufóknak 2 bázisuk van a Földön az ügyvéd szerint, aki a helyszíneket is ismeri
Nagy a baj: Nostradamus és Baba Vanga is borzalmas évet ígér 2025-re