Váratlan robbanás Yellowstone-ban: Mi okozta a fekete anyag kirobbanását?
A Yellowstone Nemzeti Park, amely egy szupervulkán tetején található, lélegzetelállító természeti tájairól híres. A park geotermikus jellemzőit a szupervulkán által felmelegített és savasított földalatti víztározók hálózata táplálja. Most viszont a nemzeti parkba látogatók szeme láttára történt egy meglepő dolog. Mi volt az?
A Yellowstone területe hatalmas és számos természeti tájat, köztük tavakat, kanyonokat, folyókat és hegyvonulatokat kínál. A Yellowstone-tó, Észak-Amerika egyik legnagyobb magasan fekvő tava a Yellowstone-kaldera tetején fekszik, amely a kontinens legnagyobb szupervulkánja, és amely az elmúlt kétmillió év során több hatalmas kitörésen is átesett.
A park ad otthont a világ gejzírjeinek több mint felének és számos hidrotermális jellemzőnek, amelyek a mögöttes vulkáni tevékenységnek köszönhetőek. Yellowstone-szerte elterjedtek a lávafolyások és a vulkanikus kőzetek, amelyek a Greater Yellowstone ökoszisztéma magját alkotják, amely a Föld legnagyobb, csaknem érintetlen mérsékelt övi ökoszisztémája.
A Science Alert szerint július 23-án, 10:19-kor váratlan esemény emelte ki a Yellowstone geotermikus területeinek potenciális veszélyeit. A Biscuit medencében, a híres Old Faithful közelében a szokásosnál nagyobb hidrotermikus robbanás történt, amely egy feketés színű anyagszökőkutat küldött az égbe. Szerencsére senki sem sérült meg, bár a látvány miatt a látogatók a biztonságba menekültek.
Hasonló események a Yellowstone Nemzeti Parkban
A hidrotermikus robbanásoknak a Yellowstone-ban már van múltjuk. Például a Norris Geyser-medencében lévő Porkchop Geyser 1989-ben felrobbant, és 2009-ben hasonló esemény történt a Biscuit-medencében. Drámai jellegük ellenére ezek a robbanások nem közvetlenül a magmához kapcsolódnak, hanem a régióban gyakori szeizmikus tevékenység válthatja ki őket, amely évente 1500 és 2500 közötti földrengést regisztrál.
A Yellowstone-i hidrotermikus robbanásokat – a vulkánkitörésekkel ellentétben – a víz gyors felmelegedése és tágulása okozza a föld alatt. Az amerikai földtani intézet és a Yellowstone Nemzeti Park szerint az ilyen események viszonylag gyakoriak a területen. A forráspontján túlhevült víz gyorsan gőzzé alakulhat és kitágulhat, ami robbanásszerű felszabadulást okozhat a talajon keresztül.
A mostani robbanás következményei
A Biscuit-medencében a közelmúltban bekövetkezett robbanás viszonylag csekély volt ahhoz képest, amit a régió képes termelni. Az ilyen kitörések gőzt, vizet, iszapot és sziklákat akár 2 kilométer magasra is fel tudnak repíteni a levegőbe, krátereket hozva létre és nagy területen szórva szét a törmeléket. A július 23-i robbanás megrongálta a sétányt, és az érintett területet felmérés és javítás céljából le kellett zárni.
Bár a közelmúltban Yellowstone-ban történt hidrotermikus robbanás lenyűgöző és kissé zavaró volt, emlékeztet a park geotermikus jellemzőinek dinamikus és időnként veszélyes természetére. A nemzeti park stábja rendszeres ellenőrzéssel és karbantartással segíti a látogatók biztonságának fenntartását, miközben megőrzi a park természeti szépségét.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében