Mik azok a Toynbee-táblák, és miért akarja a készítőjük feltámasztani a halottakat a Jupiteren?
Szerte az Egyesült Államokban, de még Dél-Amerikában is találhatunk az utcán néhány furcsa üzenetet hordozó táblát. A rejtélyes szöveg a következő: „Toynbee ötlete a 2001-es filmben feltámasztani a halottakat a Jupiter bolygón”, de hogy pontosan honnan származnak, mit jelentenek, és ki készítette őket, az a mai napig nem tisztázott, noha sokan próbálkoztak már a megfejtésükkel.
Mik ezek a furcsa táblák és mire jók?
Az IFLScience szerint a különös táblákat az 1980-as évek óta jelentgetik a hatóságoknak, jelenleg pedig az emberek nagy részea utcai művészetnek tekinti azokat. Ami viszont furcsa, az az üzenet maga, és annak egyelőre ismeretlen jelentése. Míg a fönt olvasható szöveg a leggyakrabban előforduló, némelyik tábla (Stanley) “Kubricket” is megemlíti.
A legkézenfekvőbb magyarázat ennek fényében a 2001: Űrodüsszeia című 1968-as film lehet. Hogy mi köze van Kubrick művének a csempék névadójához, Arnold J. Toynbee brit történész-filozófushoz, azt nem tudni.
A Toynbee-táblákat az Egyesült Államok legalább 24 államában és Dél-Amerika több városában találhatjuk meg az utcaképbe olvadva, Dél-Amerikában viszont nagy valószínűséggel nem az eredeti alkotó műveit láthatjuk.
Néha egy kereszteződés közepén, ami bizonyára veszélyes vásznat jelentett. A csempék lerakásának egyedi megközelítése azonban valójában az elhaladó autók segítségét veszi igénybe.
A táblákról szóló dokumentumfilm készítői szerint először egy üzenetet vésnek egy darab rugalmas linóleumra, majd két kátránypapírral befedik azt, szendvicset formálva a három rétegből. A linóleumot ezután ragasztóval és aszfaltos repedéskitöltővel is befoltozzák, majd egy kereszteződés aszfaltjába fektetik, miközben a kátránypapírral elrejtik.
A csempét így lényegében a nap hője süti a talajba, amit az autó- és gyalogosforgalom nyomása csak tovább nyom lefelé. Mire a kátránypapír legfelső rétegét eltávolítják, a csempe mélyen beágyazódik, és lehetetlen lesz eltávolítani anélkül, hogy újra kelljen aszfaltozni a kérdéses részt.
De ki volt az elkövető?
A Toynbee-táblák megalkotójának személyazonossága továbbra is rejtély, de egykor az a szóbeszéd járta, hogy egy philadelphiai lakos a tettes, de az illető családja azt állítja, hogy semmi közük a dologhoz.
A legtöbb csempe azonban Philadelphiához nagyon közel helyezkedik el, így jogosan gondolhatják sokan, hogy a felelős helybéli lesz. Jon Foy filmkészítő elmondta, hogy a dokumentumfilm egy példányát elküldték az állítólagos elkövetőnek, de nem soha nem kaptak rá választ.
Bárki is legyen az eredeti megálmodója a tábláknak, valószínűleg csak egy múló hóbort lehetett, ami nagyobb figyelmet kapott, mint azt valaha is gondolta volna.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Veszélyben a kárpátaljai magyarok? A Kreml szerint legitim célpont a Kárpátaljára telepített Rheinmetall hadiüzem
A szuezi válság, ami a magyar forradalommal együtt zajlott
Az emberiség eredete: ezek a legkülönösebb elméletek
A radioaktív ember, aki borzalmas módon vesztette életét
Az ufóknak 2 bázisuk van a Földön az ügyvéd szerint, aki a helyszíneket is ismeri
Nagy a baj: Nostradamus és Baba Vanga is borzalmas évet ígér 2025-re