Unortodox módon mentenék meg a korallzátonyokat a kipusztulástól
A globális felmelegedést nem szabad félvállról venni, nap mint nap hallhatjuk például a bolygónkról szóló előrejelzéseket és elemzéseket. A talán leginkább érintett területek a gyönyörű korallzátonyok, amelyek tele vannak élettel. Most egy igen drasztikus ötlettel álltak elő a szakértők, hogy megmentsék az ökoszisztémát, ugyanis az őshonos fajokat olyan élőlényekkel akarják helyettesíteni, amelyek bírják az egyre melegedő időjárást.
Az Indy100 beszámolója szerint a javaslattal két korallkutató állt elő, és nagyon szeretnék, ha nem vetnék el, mint lehetséges alternatívát, ugyanis a korallok elengedhetlenek a zátonyok túlélése érdekében. A New York-i Egyetem kutatója, Michael Wester is ezen az állásponton van. A New Scientistnek elmondta, hogy a korallok sokkal többek, mint puszta dekoráció, ugyanis számtalan élőlény számára biztosítanak élőhelyet, védik a partokat a hullámoktól és a homok kialakulásában is fontos szerepet játszik.
A globális felmelegedés azonban egyelőre megállíthatatlannak tűnik, ami a korallok kifehéredését eredményezi. Ennek során a korallok a hőmérséklet emelkedése miatt elvesztik a szöveteikben található algákat, így rengeteg tápanyagtól esnek el, amely a pusztulásukkal fenyeget. Wester szerint a probléma világszintű, és a hagyományos módszerekkel való próbálkozásnak vegyes eredményei születtek.
Daniel Schindler, a Seattle-i Egyetem munkatársa is osztja Wester gondolatait. Szerinte is érdemes megpróbálkozni idegen korallfajok betelepítésével, mivel könnyen lehet, hogy máshol olyan fajokat találnánk, amelyek már alkalmazkodtak azokhoz a körülményekhez, amik azokon a helyeken uralkodnak, ahová be akarják őket telepíteni. Elképzelésüket azonban nem mindenki fogadta kitörő lelkesedéssel a tudományos berkekben.
Terry Hughes, az ausztrál James Cook Egyetem munkatársa nem hiszi, hogy ez a megoldás, és az ötletet naivnak és veszélyesnek nevezte. Szerinte a szerzők nem veszik tudomásul, hogy az egzotikus fajok véletlen vagy szándékos betelepítésével már eddig is hatalmas ökológiai károkat okoztak a világ korallzátonyain. Ezután kiemelte azt az esetet, amikor egy ismeretlen csendes-óceáni betegség terjedt el a Panama-csatorna bejáratánál még az 1980-as években, ami később a Karib-tengeren a tengeri sünök kiirtásához vezetett.
A legrosszabb esetben az új fajok magukkal hozhatnak betegségeket vagy akár idegen ragadozókat is, amelyek felboríthatják az ottani ökoszisztéma egyensúlyát, de akár keveredhetnek az őshonos fajokkal is. Azonban muszáj hamar lépniük a kutatóknak, mivel a korallzátonyok már így is hatalmas pusztítást szenvedtek el, de később még ennél is szörnyűbb lehet a helyzet.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?
12 ezer méter mély lyukat ástak a tudósok, hátborzongató dolgot találtak
Az eddigi legfiatalabb bolygót találták meg csillagászok