Egyre csak zsugorodik a Nagy Vörös Folt a Jupiteren, de a kutatók rájöhettek, miért
A Jupiter Nagy Vörös Foltja egy óriási vihar, amelybe az egész Föld beleférne, legalábbis jelenleg, mivel a hatalmas képződmény egyre csak zsugorodik. De úgy néz ki, a kutatók végre rájöhettek, miért.
A hatalmas vihart még mindig számos rejtély övezi, de a szakértők szerint sokáig úgy sikerült megőriznie hatalmas méretét, hogy kisebb viharokat nyelt el, viszont ezekből lehet, hogy egyre kevesebb lett az idők folyamán. A csillagászok ezenfelül nem tudják pontosan, hogy mikor, miért alakult ki, és még azt sem, hogy miért vörös.
A Daily Mail beszámolója szerint a Jupiter déli félgömbjén található Nagy Vörös Folt egy több mint 16 ezer kilométer széles anticiklon, mivel szelei az óramutató járásával ellentétes irányban fújnak, 430-680 kilométeres óránkénti sebességgel. Senki sem tudja, mikor pontosan mikor alakult ki, az viszont biztos, hogy már 1831-ben, de valószínűleg korábban is megfigyelték már, akkor még körülbelül 38,6 ezer kilométer széles volt, de az elmúlt 50 évben csak zsugorodott.
Mi lehet a Nagy Vörös Folt zsugorodásának oka?
A kutatás vezető szerzője, Caleb Keaveney, a Yale Egyetem űrmeteorológiai PhD-hallgatója elmondta, hogy “az elmúlt 200 évben sokan látták már a Nagy Vörös Foltot, és ugyanúgy lenyűgözte őket, mint engem”. Keaveney és munkatársai számítógépes modell segítségével szimulálták a folt és a Jupiter kisebb, átmeneti viharai közötti kölcsönhatásokat. Azáltal, hogy a Nagy Vörös Foltot kisebb viharokkal etették, képesek voltak szabályozni, hogy a folt mekkora vagy kicsi legyen.
A modell alapján a kisebb viharok felzabálása valóban nagyobbá teszi és nem kizökkenti a Nagy Vörös Foltot, tehát a folt zsugorodása valószínűleg amiatt történik, hogy kevesebb ilyen kisebb vihar van körülötte. Bár ezt az új tanulmány nem mondta ki szó szerint, a kutatócsoport legközelebb ezt a kérdést szeretné megválaszolni.
Keaveney szerint az, hogy a folt valóban kevesebb vihart nyel-e el, mint korábban, azt a jövőbeli tanulmányok fogják tudni megválaszolni. Ha kiderül, hogy mitől zsugorodik a folt, a tudósok megjósolhatják a “végső pusztulását”.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A titokzatos H1N1 vírus feltámadása: Egy elfeledett influenza története
Medvegyev szerint ‘csak ideig-óráig lehet Oroszország türelmét próbára tenni’
Lehetséges, hogy az univerzum egy fekete lyuk belsejében van?
Ukrajna behatolása megtorpedózta Moszkva tervezett offenzíváját
A centuriók nemcsak a római hadsereg, de a társadalom alappillérei is voltak
Léggömbszerűen fújódik a legkülönlegesebb vulkán körül a talaj, a kutatók sem tudják, mikor törhet ki