Zelenszkij elárulta azt az egy feltételt, amivel területeket engedne át Putyinnak
Volodimir Zelenszkij elmondta, hogy mire lenne szükség ahhoz, hogy a Vlagyimir Putyin által kirobbantott háborút területi engedményekkel fejezzék be.
Az ukrán elnök a francia médiának azt mondta, hogy egy ilyen lépés nem lenne a legjobb megoldás, mert Putyinnal állunk szemben, és neki az jelentené a győzelmet, ha elvenné a területünk egy részét”. Kifejtette, hogy Ukrajna soha nem fogja feladni a területeit, mert ez az alkotmány elleni támadás lenne, illetve hozzátette, hogy bármilyen politikai jellegű lépés nagyon nehéz kérdés lenne jelenleg.
Az ukrán területi integritással kapcsolatos döntéseket nem az elnök, hanem az ukrán nép hozhatja meg, mondta a Le Monde, az AFP és a L’Equipe francia lapoknak adott interjújában.
Nem Zelenszkij döntése kellene ehhez
“Ez ellentétes Ukrajna alkotmányával, a hatalmon lévőknek nincs hivatalos joguk arra, hogy feladják a területeiket”. Ahhoz, hogy ez megtörténjen, “az ukrán népnek kell azt akarnia”. Ettől függetlenül nem zárta ki, hogy népszavazás legyen a kérdésben, tehát jelen állás szerint az egyetlen esélye Putyinnak arra, hogy az elcsatolt területeket megtarthassa, egy ukrajnai népszavazás után lenne.
A Newsweeknek Viktor Kovalenko elemző és volt ukrán katona azt mondta, hogy Zelenszkij népszavazásra vonatkozó javaslata “jelentős váltás a mondandójában, amellyel akár népszerűségét is csökkentheti, amely jelenleg is nagy egyesítő erővel bír a túlélésért folytatott harcban”. Elmondta továbbá, hogy országa megfontolhatja a népszavazás kockázatát, mivel ez nem jelentené automatikusan, hogy az ukrán nép lemond a területekről, sőt, megerősíthetik Putyin elutasítását, és érvényesíthetnék az 1991-es határokat, amikor Ukrajna kikiáltotta függetlenségét.
Mi járhat most Putyin fejében?
Egy másik kritikus tényező szerinte az, hogy egy területi népszavazáshoz tűzszünet kell Putyin részéről, és a jelenleg megszállt területek nem vehetnének részt benne. Továbbra is bizonytalan, hogy a Kreml hajlandó-e ebben a szakaszban leállítani az offenzívát.
Két és fél év háború után Oroszország és Ukrajna messze van a tárgyalásoktól, de a közelmúltban Ukrajnában végzett felmérések szerint a lakosság egyre inkább hajlik a tárgyalások felé. A Kijevi Nemzetközi Szociológiai Intézet (KMISz) májusi felmérése szerint az ukránok 32%-a lemondana a szóban forgó területekről a béke és a függetlenség érdekében, míg idén februárban 26%, 2023 februárjában pedig 9% lett volna engedékeny.
2023 decemberében 74% ellenezte, hogy területi engedményekkel vessenek véget a háborúnak, mostanra azonban ez a szám 55%-ra csökkent. Egy júliusi beszámoló szerint azonban az emberek 44%-a értett egyet azzal, hogy eljött az ideje a tárgyalások megkezdésének. Zelenszkij a múlt hónapban a BBC-nek azt mondta, ha Moszkva kész megvitatni egy tervet a háború befejezésére az ENSZ alapokmányával összhangban, akkor készek lesznek beszélni.
“Mindaddig a frontvonalon vagyunk, amíg Oroszország háborúzni akar” – mondta Zelenszkij – “aztán ezeket a kérdéseket diplomáciai úton is meg tudjuk oldani, ha Oroszország ezt akarja”.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Veszélyben a kárpátaljai magyarok? A Kreml szerint legitim célpont a Kárpátaljára telepített Rheinmetall hadiüzem
A szuezi válság, ami a magyar forradalommal együtt zajlott
Az emberiség eredete: ezek a legkülönösebb elméletek
A radioaktív ember, aki borzalmas módon vesztette életét
Az ufóknak 2 bázisuk van a Földön az ügyvéd szerint, aki a helyszíneket is ismeri
Nagy a baj: Nostradamus és Baba Vanga is borzalmas évet ígér 2025-re