Sokkal nagyobb a radioaktív sugárzás mértéke a Holdon, mint azt korábban vélték
Nemrégiben a kínai Csang’o-1 és 2 szondák adatai alapján a tudósok a Holdon található, vulkanikus eredetűnek vélt felszín alatt a szokásosnál több hőt észleltek.
A Compton-Belkovich Tór-anomália néven ismert képződményt először 1998-ban észlelték, derül ki a BBC Science Focus cikkéből.
Egy ilyen nagy forró foltot a Hold felszínén csak azzal lehet megmagyarázni, ha az alatta lévő gránit kőzet radioaktív bomlásnak induló elemeket, például tóriumot és uránt tartalmaz.
Radioaktív anomália a Holdon?
A kutatók becslése szerint a háttérben lévő radioaktivitás szintje évente körülbelül 0,3 millisievert, amely valójában meglepően kevés ahhoz a körülbelül évi 6 millisieverthez képest, amely a Földön ér minden embert évente.
Vannak azonban más sugárzási források is a Holdon, amelyekkel az embereknek meg kellene küzdenie, ha nem lennénk védve a bolygónk mágneses mezeje által. Ilyen például a kozmikus sugárzás, vagy a Napból származó energikus részecskék hada, valamint a sugárzás és a holdi talaj közötti kölcsönhatásból származó neutronok és gammasugarak.
A szakemberek becslései szerint mindezen sugárforrások átlagos maximális dózisa több mint 400 millisievert évente. Ráadásul ez az érték sokkal magasabbra is rúghat a rendkívül energikus napkitörésekkel együtt.
Tehát, bár a égi kísérőnkön nagyon alacsony a természetes radioaktivitás szintje, az ionizáló sugárzás összes forrását figyelembe véve mégis egy meglehetősen kellemetlen környezetről van szó.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében