Az ukrán pilóták elkezdik az F-16-osok bevetését
Ukrajnába megérkeztek az első F-16-osok szövetségeseiktől, amik rövidesen felforgatják a csatateret.
Volodimir Zelenszkij elnök tegnap délutáni sajtótájékoztatóján közölte, hogy Ukrajna megkapta első amerikai gyártmányú F-16-os vadászrepülőgépeit, tudósított róla az AFP.
„F-16-osok Ukrajnában. Megcsináltuk” – mondta Zelenszkij elnök egy meg nem nevezett légibázison tartott ünnepségen, két repülőgép mellett. Köszönetet mondott a szövetségeseknek azért, amit egykor nagyon vonakodtak biztosítani – bár hozzátette, hogy sokkal többre van szükség.
Az F-16-os nagy újítás lesz
A repülőgépek megérkezése döntő mérföldkő az ukrán légierő képességeinek növelésében, amely nagyrészt régi, szovjet korabeli repülőgépekre támaszkodik. Az elkövetkező hónapokban további F-16-osokat várnak és remélnek, bár Zelenszkij elismerte, hogy Ukrajnának még nincs elég képzett pilótája ahhoz, hogy mindet repülhesse. Nem részletezte, hogy hány repülőgép érkezett Ukrajnába – vagy hogy mindet Dánia, Hollandia és az Egyesült Államok küldte-e, amelyeknek külön köszönetet mondott.
A NATO-országok mintegy 65 F-16-os repülőgépet ígértek azóta, hogy Joe Biden amerikai elnök először engedélyezte, hogy 2023 augusztusában a készséges európai szövetségesek elküldjék azokat Ukrajnába.
Az egyiknek szemét, a másiknak drága kincs
Az F-16-ost 1978-ban mutatták be. Számos nyugati hadseregben folyamatban van az elöregedő vadászgépek nyugdíjazása, és a 2015-ben bevezetett, amerikai gyártmányú F-35-össel váltják fel őket. Az ukrán gépek a korlátozott számú, nyugatról szállított föld-levegő rakétarendszerekkel, például a Patriot és a Nasams rendszerekkel együtt fognak működni, amelyek már a földön vannak.
Mivel ezek a repülőgépek rakéták, bombák és rakéták hordozására alkalmasak, elméletileg lehetővé tennék a légierő számára, hogy több csapást hajtson végre mélyen a megszállt területen belül, és esetleg a határhoz közeli, oroszországi célpontok ellen, írja a Guardian.
Segíthetnek az orosz siklóbombák elleni védekezésben is – ezek a kiugró szárnykészletekkel és irányítómodulokkal felszerelt lőszerek, amelyek az Egyesült Államok JDAM lövedékeihez hasonlóan precíziós csapásmérő képességgel rendelkeznek. Csak márciusban mintegy 3000-et dobtak le, többnyire Szu-34-es vadászbombázókról.
Ha Ukrajna meg tudja védeni F-16-osait a földön, akkor a remények szerint fontos szerepet játszhatnak az orosz repülőgépek visszaszorításában. Olyan mértékben, hogy azok már nem tudják siklóbombákkal célba venni az ukrán szárazföldi erőket.
Szakértők szerint a vadászgépekre nagy szükség lenne a légi támogatásra az ukrán szárazföldi erők számára, amelyek az elmúlt hónapokban könyörtelen támadásokkal szembesültek, különösen a keleti Donbász régióban.
Az oroszok fenyegetőznek
Kijev felvetette, hogy néhány repülőt külföldi katonai bázisokon tarthatna. Csakhogy Vlagyimir Putyin elnök ezt követően figyelmeztette, hogy az ukrán repülőgépeket tároló nyugati bázisok Oroszország számára legitim katonai célpontot jelentenek.
Dmitrij Peszkov, a Kreml sajtótitkára korábban megesküdött, hogy az Ukrajnába repülő nyugati gyártmányú F-16-osokat lelövik. „De természetesen ezek a szállítások nem lesznek jelentős hatással a fronton zajló események alakulására” – tette hozzá.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Miért olyan gyakori a Fibonacci-sorozat a természetben?
Betiltják az Airbnb-t egy teljes belvárosi kerületben
A Trump elleni merénylet gyanúsítottja fontos szerepet vállalt az ukrán háborúban
Alaszka-háromszög: senki nem ismeri, pedig már 20.000 ember tűnt el
2020-ban lengyel katonák zavarukban véletlenül megszállták Csehországot
A 19-es járat eltűnése: a Bermuda-háromszög rejtélye