Bármelyik földi testvérénél nagyobb lehet ez az ősi tó a Marson
Az Európai Űrügynökség (ESA) által készített új felvételek a Mars vízzel teli múltját mutatják be. Az ügynökség Mars Express űrszondája lefotózta az Eridania-tó maradványait, amely a jelek szerint nagyobb volt, mint bármelyik tó a Földön.
Az ESA közleményében arról ír, hogy valószínűsíthető, hogy valaha létezett víz a vörös bolygón – írja a Greek Reporter. A becslések szerint az Eridania-tó mérete meghaladja a Kaszpi-tenger méretét, amely a legnagyobb tó a Földön.
De vajon hogyan tűnt el ez a rengeteg víz a Marsról?
Valószínűleg akkor történt, amikor a bolygó elvesztette szigetelő légkörét, ami a mágneses mezejének elvesztését is eredményezte, ezt pedig a napsugárzás áradata követte. A védőréteg nélkül a Mars ezerszer szárazabb lett, mint a Föld legszárazabb pontjai.
Az Európai Űrügynökség arra a következtetésre jutott, hogy a tó a vörös bolygó leglaposabb régióit töltötte ki. A szervezet becslései szerint ez a víztömeg a Kaszpi-tenger jelenlegi vízmennyiségének háromszorosa volt.
A marsi tó felfedezése új kérdéseket vet fel bolygókutatók által korábban felvetett elméletekkel kapcsolatban. Egyes szakértők szerint a Mars vizes területein kezdetleges mikrobiális élet lehetett.
Ezt az elméletet a Jezero-kráterben lehetne letesztelni. A NASA Perseverance roverje nemrég szerves molekulákat talált a területen, amelyek az általunk ismert élet kulcsfontosságú összetevői.
A NASA egy közleményben úgy fogalmazott, hogy a kőzet olyan kémiai jeleket és struktúrákat mutat, amelyeket valószínűleg az élet alakított ki évmilliárdokkal ezelőtt, amikor a rover által felfedezett területen még folyóvíz volt.
Az űrügynökség azonban figyelmeztetett, hogy túl korai lenne még következtetéseket levonni, és jóval több kutatásra van szükség.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A brit uralkodók szenvedélyes titkai: Utazás a királyi hálószobákban
A heroin eredetileg köhögéscsillapító gyógyszernek készült
1962-ben kitört a nevetés járvány Tanganyikában
Hogyan maradhatott ez a 2600 éves emberi agy szinte hibátlan állapotban?
Az óceánoknak is van saját időjárásuk, de nemcsak a hullámok habjai felett
Az Antarktisz elveszett emberei: Egy lezuhant amerikai repülő története