Friss ujjlenyomatokat is találtak a 3 ezer éves agyagszobrocskán
Egy agyagfigura évezredeket töltött befejezetlenül egy tó fenekén, arra várva, hogy készítője elvégezze rajta az utolsó simításokat.
A Popular Mechanics beszámolója szerint az olaszországi Aiolában található Gran Carro víz alatti lelőhelyen a kutatók a vulkanikus eredetű Bolsena-tóból emelték ki a kezdetleges agyagalkotást.
A befejezetlen női agyagfigura, amely a Kr. e. 10. és 9. század közötti időszakban készülhetett, vagyis készülhetett volna el, mivel a kutatók szerint inkább tűnik vázlatnak, mint kész műalkotásnak.
Ennek oka pedig az, hogy alkotója nem fejezte be teljesen a figurát. Ettől függetlenül rengeteg olyan, apró nyomot tartalmazott, amely elárulja, melyik korból is származik.
Több ezer éves agyagszobor egy tó fenekéről

Vaskori szobrocska illusztrációja. A szóban forgó műtárgy képei a régészek közleményében megtekinthetők. Megan Gard, Derby Museums
Az olasz Régészeti, Képzőművészeti és Tájvédelmi Főfelügyelőség közleménye szerint a nőies külsejű, tenyérnyi szobor olyan friss, hogy “még mindig látszanak rajta készítőjének ujjlenyomatai”, a mellkas alatti szövetdarab lenyomata pedig a legjobb jel arra, hogy a figurát valószínűleg valamikor “felöltöztették”.
A kulturális örökség szakértői szerint az ehhez hasonló figurákat temetkezések során szokták felfedezni, a helyszínen dolgozó búvárok azonban ezt a szobrocskát egy egykori lakóövezetben találták. Könnyen lehet viszont, hogy rituális célokat szolgálhatott.
A vulkanikus anyagokban gazdag Gran Carro lelőhelyről egyelőre a régészek is kevés információval rendelkeznek.
2020-ban a szakértők a kövek alatt egy földhalmot találtak, ugyanarról a területet, ahonnan a fa és a kerámia származik.
Egy további, a konstantinápolyi korból származó érmék és edények felfedezése azt bizonyítja, hogy a település egészen a Római Birodalom késői időszakáig lakott lehetett.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Budapesten a koreai udvari hímzés mesterművei – Királyi jelképek, mágikus motívumok és buddhista szimbólumok a Koreai Kulturális Központ új kiállításán
Saját magában ejthette csapdába prédáját a darázsfaj, amely a dinoszauruszok korában élt
A földkéreg egy része épp a földköpenybe csöpög
Így fog kinézni a világvége a szakértők szerint
Vad elmélet: bedrogozott katonák döntötték meg a Római Birodalmat
Mutáns kullancsot találtak Magyarországon: agyhártyagyulladást vagy halált is okozhat