Egy új tanulmány megreformálhatja a földön kívüli intelligens élet keresését
Egy új tanulmányban a tudósok a földönkívüli intelligens életet keresik, és arra jutottak, hogy talán nem gondolkodnak elég kreatívan. A Universe Todaynek nyilatkozva David Kipping, a Columbia csillagásza és a tanulmány társszerzője elmondta, hogy az optimisták talán nem látják a fától az erdőt a Tejútrendszerben.
Kipping és társszerzője, Geraint Lewis, a Sydney-i Egyetem Csillagászati Intézetének munkatársa új tanulmányukban azt állítják, hogy a talán leghíresebb, a galaxisunkban található civilizációk számának kiszámítására szolgáló egyenlet nem biztos, hogy megfelel a valóságnak.
1961-ben a híres csillagász, Frank Drake összehívta az első SETI-találkozót (Searching for Extra-Terrestrial Intelligence, azaz intelligens idegen élet keresése), ahol kidolgozta a ma Drake-formulának nevezett képletet, amely felvázolja a galaxisunkban máshol található fejlett élet felfedezésének összes változóját, írja a Futurism.
Az egyenlet számos változó alapján próbálja megbecsülni, hogy hány civilizáció van a galaxisban, azonban az utóbbi időben divattá vált azt negatív jelzőkkel illetni, ami Kipping és Lewis szerint is igen méltatlan.
Lehet, eddig végig rossz módszerekkel kutattunk az intelligens élet után?
„Úgy véljük, hogy sportot űznek a Drake-formula kritizálásából. Szerintünk bárkit megillethet a kritika, aki felhasználja számításai során, de az alapötlet nem rossz. Kell lennie odakint egy bizonyos számú civilizációnak, és elvileg képesek lennénk összegyűjteni a releváns paramétereket, hogy kiszámíthassuk, pontosan mennyi ez a szám.”
Míg a Drake-formula és a hozzá hasonló egyenletek a földönkívüli élet mennyiségével foglalkoznak, a két csillagász egy egészen más megközelítést szorgalmaz. Egy olyan egyenleten dolgoznak, amelynek egyetlen változója, mégpedig az idegen civilizációk születési és halálozási aránya. Kipping elmondása szerint gyakran vitatkoznak azon, hogy egy ilyen képletnél mely változókat vegyék figyelembe. Azonban egy civilizáció születése után csak annak bukása lehet teljesen biztos.
A Drake-formula leegyszerűsített változatával végzett számítások során felmerül annak a lehetősége, hogy az emberiség egyszerűen véletlenül egy olyan időszakban jött létre, amikor más földönkívüli civilizációk a galaxisunkban ritkák vagy nem léteznek. De még ha ez igaz is, akkor is rengeteg minden lehet ezen túl.
„A kedvenc kifogásom az, hogy a mi galaxisunk egyszerűen szokatlanul csendes. A legtöbbjük lehet, hogy elfoglalt és tele van, de a Tejútrendszerben mi vagyunk az elsők” – zárta Kipping.
„Ez valószínűtlennek tűnik, de talán egy forgalmas galaxisban megszületni nem is lehetséges, mivel már nincs kiadó ingatlan. Ezek alapján nagyobb hangsúlyt kellene fektetnünk a galaxison kívüli intelligens élet keresésére, mint a legjobb esélyünkre.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban