Ég a zaporizzsjai atomerőmű, az oroszok és az ukránok egymásra mutogatnak
Tegnap este kigyulladt az atomerőmű Zaporizzsjában. De ki okozta?
Tegnap késő este tűz ütött ki a zaporizzsjai atomerőműben. A hajnali órákban a Guardian is közzétette a helyszínről készült videót, amely eredetileg Telegrammon keringett.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint az orosz erők gyújtottak tüzet a dél-ukrajnai megszállt Zaporizzzsja atomerőmű helyén, és a lángok a Kijev által birtokolt területről is láthatók voltak. Zelenszkij azt mondja a Telegram alkalmazásban, hogy a sugárzásjelzők normál tartományt mutatnak.
A radioaktív berendezéseket egyelőre nem érinti a tűz
Oroszország röviddel Ukrajna 2022-es megszállása után foglalta el az ukrán területen található erőművet. Hat atomreaktora hidegleállítás alatt áll, és vasárnap nem regisztráltak nukleáris tevékenységet, de a nukleáris összeomlás általános kockázata továbbra is magas.
„Jelenleg a sugárzás szintje a normán belül van” – mondta Zelenskyy az X-en egy videót is tartalmazó bejegyzésében. „Amíg az orosz terroristák uralják az atomerőművet, a helyzet nem normális és nem is lehet normális. Oroszország az elfoglalás első napja óta Ukrajna, egész Európa és a világ zsarolására használja a zaporizzsjai atomerőművet” – tette hozzá.
Széleskörű aggodalomra ad okot a Dnyipro folyó déli partján, Zaporizzsjától mintegy 50 kilométerre délnyugatra található erőmű biztonsága.
„Két éve tartó háború súlyosan megterheli a Zaporizzsja Atomerőmű nukleáris biztonságát” – mondta Rafael Mariano Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója áprilisban, miután Oroszország a háború során először megtámadta a létesítményt. „Ezeknek a meggondolatlan támadásoknak azonnal véget kell vetniük.”
Zaporizzsja régóta forró talaj
A NAÜ vasárnap egy X-bejegyzéshez irányította a POLITICO-t, amelyben megjegyezte, hogy „erős sötét füst” érkezett a zaporizzsjai üzemből vasárnap. Azt mondták, hogy dróntámadás történt a helyszín egyik hűtőtornya ellen, és hozzátette: „Nincs nukleáris biztonságra gyakorolt hatás.”
Júliusban az ENSZ határozatot fogadott el, amelyben követeli Oroszországtól, hogy haladéktalanul adja vissza Ukrajnának a létesítmény irányítását. Azóta Ukrajna ellentámadásba kezdett orosz területek ellen Kurszkban, amely a világ legnagyobb atomerőműve.
A NAÜ „minden felet a maximális önmérsékletre szólította fel a súlyos radiológiai következményekkel járó nukleáris balesetek elkerülése érdekében”. Grossi áprilisban arra figyelmeztetett, hogy az orosz-ukrán háború veszélyesen közel hozta egy nagy nukleáris baleset lehetőségét.
Az oroszok szerint pont Ukrajna a hibás
Az viszont nem egyértelmű, hogy ténylegesen az oroszok okozták a tüzet az erőműnél. Néhány órával az orosz hatóságok is felszólaltak, akik épp a túloldalon látják a probléma forrását, derül ki a BBC riportjából.
Az erőmű ugyanis azután gyulladt ki, hogy az ukrán csapatok 30 km-re előrenyomultak Oroszországon belül, ami a legmélyebb és legjelentősebb betörés volt azóta, hogy Moszkva 2022 februárjában megkezdte teljes körű invázióját.
Vasárnap Jevgenyij Balickij, Zaporizzsja Kreml által telepített kormányzója azt mondta, tűz ütött ki az erőmű hűtőtornyaiban. Az ukrán ágyúzást hibáztatta, de nyugalmat kért, hozzátéve, hogy az üzem körül nem volt sugárcsúcs. Hétfőn a hajnali órákban Vlagyimir Rogov, a Kreml egy másik tisztviselője azt mondta, hogy a tüzet „teljesen eloltották” egy Telegram bejegyzésben.
Az ENSZ nukleáris felügyelő szervezete, a NAÜ X-en közzétett közleménye szerint az üzem „állítólagos dróntámadást” jelentett az egyik hűtőtorony ellen a helyszínen. „Nem jelentettek a nukleáris biztonságra gyakorolt hatást” – tette hozzá a NAÜ. Egy későbbi közleményében a NAÜ azonnali hozzáférést kért a hűtőtoronyhoz, hogy felmérje a károkat.
Gyors az ukrán előretörés
Egy magas rangú ukrán tisztviselő azt mondta az AFP hírügynökségnek, hogy katonák ezrei vettek részt a hadműveletben, jóval többen, mint amennyiről az orosz határőrök eredetileg beszámoltak. Kijev kedden indította meg a meglepetésszerű támadást, és gyorsan haladt több mint 30 kilométerre Oroszországon belül – ez a legmélyebb rajtaütés azóta, hogy Moszkva 2022 februárjában megkezdte teljes körű invázióját Ukrajna ellen.
Oroszország eddig nehezen tudta megállítani az ukrán előrenyomulást, több mint 76 ezer embert evakuáltak Kurszk régióból, ahol szükségállapotot hirdettek a helyi hatóságok. Kurszkból Moszkvába sürgősségi vonatokat is állított az orosz vasúttársaság a menekülni vágyók számára.
Úgy tűnt, hogy a harcok a hétvégén még tartanak, Alekszej Szmirnov Kurszk kormányzója pedig vasárnap hajnalban azt mondta, hogy egy „áruló” ukrán támadásban megsebesültek. A hét elején Vlagyimir Putyin orosz elnök azt mondta, hogy az offenzíva „nagy provokáció” volt.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Miért olyan gyakori a Fibonacci-sorozat a természetben?
Betiltják az Airbnb-t egy teljes belvárosi kerületben
A Trump elleni merénylet gyanúsítottja fontos szerepet vállalt az ukrán háborúban
Alaszka-háromszög: senki nem ismeri, pedig már 20.000 ember tűnt el
2020-ban lengyel katonák zavarukban véletlenül megszállták Csehországot
A 19-es járat eltűnése: a Bermuda-háromszög rejtélye