Az 1518-as strasbourgi táncmánia során több mint 400 ember ropta magát halálra
1518-ban Európa egyik legszokatlanabb és leghalálosabb eseménye, a strasbourgi táncmánia egy teljesen ártalmatlan dologból akakult ki. Az egész akkor kezdődött, amikor Troffea asszony kilépett az utcára, és önkontrollját vesztve ropni kezdte.
Ez a látszólag veszélytelen cselekedet hamarosan egész városra kiterjedt, és napokon belül emberek tucatjai csatlakoztak hozzá, hogy végkimerülésig táncoljanak az utcán, derül ki az Ancient Origins beszámolójából.
A jelenség futótűzként terjedt, és végül 400-nál emberrel végezhetett. Az egyszerű bazári mutatvány ugyanis hamarosan halálos kimenetelűvé vált, a jelentések szerint naponta akár 15 haláleset is bekövetkezhetett a kimerültség és egyéb komplikációk miatt.
Tánc ellen csak még több tánc segíthet, gondolták az akkori orvosok
Ahogy a helyzet egyre fokozódott, a városi tanács válaszokat keresett. A középkori orvosok az embereknél „forró vért” diagnosztizáltak, egy olyan állapotot, amelyről úgy vélték, hogy az agy túlmelegedése révén őrületet okoz.
Az előírt gyógymód furcsa módon a még több tánc volt, így hát zenészeket hívtak, hogy mozgásban tartsák a résztvevőket. Az ötlet azonban rejtélyes módon visszafelé sült el, és még több embert vonzott az utcára, ez pedig csak tovább rontott a helyzeten.
Végül a város lakói ahhoz a szervezethez fordultak, akik a megmagyarázhatatlan, netán ördögtől való dolgok ellen mindig találtak megoldást: az egyházhoz.
Ők a járványt azonnal átoknak tulajdonították, majd tömeges zarándoklatot szerveztek a hazánkban kevésbé ismert, egyébként a táncosok és gyógyszerészek védelmezőjeként is ismert Szent Vitus szentélyéhez.
Ott a fertőzötteket szent tárgyakkal áldották meg, ami úgy tűnt, hogy végre véget vet a furcsa jelenségnek. Bár a modern elméletek szerint a tömeghisztéria a valószínű ok, a halálos risza valódi eredete továbbra is rejtély.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Veszprém várának egy 700 éves részletét találták meg
Amerikai filmakadémia: Három magyar filmes mostantól Oscar-szavazó!
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe