A mesterséges intelligenciával próbálták megfejteni, hogyan nézhetett ki Jézus a torinói lepel alapján
Olaszországi tudósok néhány nappal ezelőtt azt állították, hogy a híres torinói lepel Jézus idejéből származik, körülbelül 2000 évvel ezelőttről. Most a mesterséges intelligencia a legendás ereklye alapján újragondolta, hogyan nézhetett ki valójában a Messiás.
A Daily Mail a Merlin nevű mesterséges intelligenciát bízta meg a feladattal, hogy alkosson egy valósághű képet generálni Jézus Krisztusról a torinói lepel arca alapján.
Egyes történészek szerint a torinói lepel a kereszténység egyik legszentebb ereklyéje. Tim Andersen, a Georgia Institute of Technology kutatója elmondta, hogy a lepel állítólag az a halotti lepel, amely a keresztre feszített Krisztust beburkolta, amikor a sírba helyezték. „Nincs hihető tudományos magyarázat arra, hogy miként hamisíthatták.” Amikor az 1350-es években először kiállították, úgy állították be, mint a valódi temetési leplet, amelyet Krisztus megcsonkított holttestének betakarásához használtak, az 1980-as években végzett kutatások azonban megcáfolták a lepel valódiságát, miután a középkorból, több száz évvel Krisztus halála utánra datálták.
Úgy tűnik, hogy a ruhán elöl és hátul halvány foltok láthatók, amelyek egy sovány férfit ábrázolnak, aki kb. 175-180 centiméter magas lehetett. A testen lévő sérülésnyomok megegyeznek a Jézus testén leírtakkal, beleértve a fején lévő tövisnyomokat, a hátán lévő vágásokat és a vállán lévő zúzódásokat. Történészek szerint a kereszt, amelyet a vállán cipelt, körülbelül 130 kilót nyomott, ami további zúzódásokat hagyhatott maga után. A Biblia szerint Jézust a rómaiak megkorbácsolták, ami egybevág a hátán lévő sebekkel, és a keresztre feszítés előtt kapta meg a híres töviskoronát.
Mégis igazi a torinói lepel?
A mostani kutatás ellentmond az 1980-as években tett megállapításoknak, amelyek szerint a lepel korántsem olyan régről származik, mint Jézus kora. Akkor egy nemzetközi kutatócsoport a lepel egy kis darabját széndioxidos kormeghatározással elemezte, és megállapították, hogy a leplet a középkorban, 1260 és 1390 között gyárthatták.
Az új tanulmány szerzői azonban azt állítják, hogy a széndioxid kormeghatározás nem volt megfelelő, mivel a szövet az idők során olyan szennyeződéseknek volt kitéve, amelyeket nem lehetett eltávolítani. Ráadásul, mint Andersen rámutat, nem lehet megmagyarázni, hogyan készíthették középkori technológiával.
„Bár a hitelesség nem állapítható meg, viszonylag könnyen megállapítható, hogy középkori hamisítványról van-e szó, mégis, az évtizedekig tartó tudományos vizsgálatok és a róla szóló, szakmailag lektorált cikkek ellenére ezt a következtetést soha nem sikerült bizonyítani.”
A Merlin mesterséges intelligencia által megalkotott kép a Daily Mail cikkében tekinthető meg.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm