Charlotte Bach, a transznemű magyar nő, aki Londonban vált sikeressé
Charlotte Bach neve keveseknek mond bármit, pedig a felvett név mögött egy magyar születésű személy állt. Egy időben bejáratos volt számos értelmiségi körbe, tanított felsőoktatási intézményekben is. Egy időben radikális nézeteket fogalmazott meg az evolúcióról. Az angliai siker mögött viszont egy magyar születésű férfi állt, akiről sokan a haláláig azt hitték, hogy nő. Charlotte Bach ennek ellenére, vagy talán fura elméletének is köszönhetően, kevéssé ismert Magyarországon.
A háborús Budapestről az Egyesült Királyságba
Charlotte Bach 1920. február 21-én született Hajdú Károly Mihály néven, Hajdú Mihály és Fritz Vilma Rozália gyermekeként, Kispesten. Apja férfi szabóként dolgozott. Eleinte rendkívül szerény körülmények között éltek. Később a Ráday utcába költöztek, ahol egy kis szabóságot üzemeltetett az apja, míg a család az egyszobás emeleten élt. Bár a család még ekkor is szerény körülmények között élt, de a szabóság számos gazdagabb, a felsőbb osztályokba tartóző ügyfelet szerzett, akik mély benyomást gyakoroltak a kis Károlyra.
Hajdú Károly a Fáy András Gimnáziumban folytatta tanulmányait. Jó eszű, autodidakta módon sokat olvasó tanulónak számított, a világtörténelmet, Freudot és Kantot olvasta, emiatt kicsit koraérettnek tartották, kevés barátja akadt. 1935-ben a Bolyai Főreálisokába járt magántanulóként, de csak ezt az egy évet húzta ki ott. Későbbi nyilatkozataiban arra az érzésre emlékezett vissza, hogy mennyire kár, hogy nem lánynak született. Csalódást okozott a szüleinek, nem is érdekelték a fiúkra jellemző dolgok, bezzeg, ha lánynak születik, ez az érzés nem kíséri el.
1941-ben, miután Magyarország hadat üzent a Szovjetuniónak, megkapta a behívóját, azonban valahogy sikerült tanulmányi kivételre hivatkozva elkerülni a szolgálatot. Már ekkor kipróbálhatta hamisítási képességeit, gyártott magának egy hamis anyakönyvi kivonatot és Hajdú Károly Mihály Balázs Ágoston néven, báró Szádelő és Balkany fiaként. Ehhez névjegykártyát és címeres cigarettatárcát is készített.
A háborút követően Ausztria britek által megszállt övezetébe menekült. Mivel beszélt angolul, csakhamar továbbállt Nagy-Britanniába, mivel ott több lehetőséget látott. Beszélt angolul, képes volt elegánsan öltözni, még a nevét is Carl-ra változtatta. Eleinte úgy tűnt, a számításai bejönnek.
A csődtől a mélypontig
1950-ig a munkaügyi minisztériumnál dolgozott és a menekülteknek tolmácsolt, akkor viszont a brit kormány a menekülési lehetőségeket becsukta, így munka után kellett néznie. Ebben az évben történt meg, hogy az egyik barátja egy bőröndöt hagyott nála, benne a felesége ruháival, amelyeket fel is próbált, bár ekkor még arra kérte a barátot, hogy vigye el tőle a táskát. Később azonban vett magának női ruhákat. 1953-ban azonban megismerkedett Phyllis Rogers-szel és hamarosan összeházasodtak, a saját női ruháit ekkor eltávolította otthonról és egy kis raktárt bérelt nekik.
Az 1956-os események hatására gyűjteni kezdett a forradalmároknak, azonban az így összekalapozott kétezer fonttal nem tudott elszámolni. A házaspár anyagi problémáin azonban ez az összeg sem segített és 1957 októberében csődöt jelentettek, miután nem tudták fizetni a lakbért. Carl Hajdu ekkor új személyiséget vett fel, és Michael B. Károly néven hipnoterapeuta szeretett volna lenni. Ehhez el akarta végezni a Brit Hipnoterapeuták Társaságának hivatalos tanfolyamát, de sikertelenül. Ennek ellenére sikerült egy kisebb praxist nyitnia, saját rovatot kapott a Today című lapban és 1961-ben Hypnosis (Hipnózis) címen könyet is megjelentetett. (Utóbbiban egyébként a saját élettörténetében megesett dolgokat is bemutatott, mint a pácienseivel megtörténteket).
1963. április 26-án azonban letartóztatták, mert női ruhát viselt nyilvános helyen. Ezután a kapcsolata a feleségével elhidegült, annak ellenére, hogy egy kisebb csoportterápiát indított elváltak részére. De a sajtó ezt is megneszelte és kiteregette, hogy a terapeuta is félig-meddig a válásban van, ezért a csoport feloszlott. Phyllis egy németországi nyaraláson halt meg. Pár héttel később Peter, Phyllis fia is elhunyt, akit közösen neveltek. Ez padlóra küldte Michael Károlyt, aki hetekre bezárkózott a felesége lakásába és többek között a felesége ruháinak felpróbálásával vigasztalódott a saját magáról ekkor készült fotók szerint.
1966 májusában letartóztatták, mert pszichológusnak adta ki magát és más személyiséget vett fel, titkolva, hogy már csődeljárás alatt áll. Három hónapra börtönbe zárták. Ekkoriban vélhetően már készült arra, hogy egészen más személyiségként lépjen ki a börtön falai közül, mert az intézményben vezetett naplója hátlapján férfiaknak szóló levélvázlatokat találtak.
Charlotte Bach végül sikerre jut
Miután szabadult, egyre több időt töltött nőként, mint Charlotte Bach. Ez alól kivételt a munkanélküli segélyre való bejelentkezése, valamint Michael B. Károly utolsó fizető kliensének a terápiája jelentett. Élettörténetének részeként úgy mutatkozott be, hogy Budapesten szerzett pszichológiából diplomát és a férje szintén egyetemen tanított, de a kommunisták elüldözték őket, majd a férje és a fia rövid időn belül meghalt.
Ekkor kezdett el dolgozni az elméletein. A londoni értelmiségiek társaságába Colin Wilsonon keresztül vezetett az útja, akinek elküldte téziseit. Az akkor már ismert író találkozott is a szerzővel. Utólagos benyomásai alapján Charlotte Bach egy 180 centi magas, mély hangú, közép-európai akcentussal beszélő nő volt, akinek az elméletei tetszetősnek tűntek. Charlotte Bach ugyanis azt állította, hogy amit a korszakban perverziónak tartottak (ebbe akkoriban sok mindent beleértettek, a homoszexuális vonzalomtól kezdve), azok valójában az evolúció motorjai. Elméletével sokat kilincselt olyan ismert műsorvezetőknél és személyeknél, mint például David Attenborough, de általában elutasító választ kapott.
Kivéve egy tucatnyi figurát, akit lenyűgözött Charlotte Bach érvelése, valamint arisztokratikus fellépése. Különösen Colin Wilson népszerűsítette humán etológiának nevezett elképzelését, de előadást tarthatott a Sussex-i Egyetemen és a cambridge-i Darwin Kollégiumban. (Humánetológiának nevezte el Charlotte Bach a téziseinek a rendszerét). A kortárs brit melegjogi mozgalmak felkapták az ötletet, mivel tetszett nekik a gondolat, hogy a melegek alkotják az evolúció élcsapatát.
Charlotte Bach 1981. június 17-én hunyt el, illetve ezen a napon fedezték fel a szomszédai, hogy napok óta nem vette be a háza elé rakott tejet. A kiérkező rendőrök már holtan találták. A boncolás Charlotte Bach néhány követője számára meglepetéssel zárult, hogy ti. férfi. Halálával elméletei kikoptak a köztudatból, hiszen kevésbé számít ma már politikailag vállalható gondolatnak, hogy az LMBTQ+ emberek egy része egyfajta evolúciós élcsapatot képviselne. Magyarországon pedig alig ismert a személye, pedig egy időben jelentős befolyást gyakorolt a brit értelmiségiekre.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban