Bizonyítékot találhattak a Hógolyó-Föld elmélet valódiságára
A tudósok bizonyítékot találtak arra, hogy a Föld egy fotoszintetizáló baktériumoktól hemzsegő trópusi, víz alatti világból fagyott pusztasággá vált. Ezt pedig egy skót és ír szigetlánc óriási szikláinak rétegeiből tudtuk meg.
A University College London (UCL) kutatóinak vezetésével a csapat több mint 2000 cirkonszemcsét vizsgált meg 11 homokkőmintából, amelyeket a skóciai Port Askaig-sziget és a Garbh Eileach-sziget 200 méteres vastagságából vettek. Ezek a képződmények a skóciai és írországi Dalradian-szupercsoport részei, derül ki a Science Alert beszámolójából.
Az üledékes rétegekben lévő cirkonszemcsék segítségével megállapítható egy kőzetréteg kora. A cirkon ugyanis kialakulásakor nem enged be ólmot a szerkezetébe, azonban mindig tartalmaz bizonyos mértékű uránt, amely végül az idő múlásával állandó ütemben ólommá bomlik. Tehát a cirkonban talált bármilyen ólom az uránból való bomlást jelzi, ami kiválóan mutatja az idő múlását.
Valóban teljesen fagyott lehetett a Föld ebben az időszakban
Ezzel az eljárással kiderítették, hogy a Port Askaig és a Garbh Eileach kőzetei 720-662 millió évvel ezelőtt rakódtak le, amikor a Föld drasztikus éghajlati változáson, a Sturti eljegesedésen ment keresztül. Ez volt az első a két világméretű fagyásból, amely elindíthatta a többsejtű életet a Földön. Éppen ezért nagyon izgalmas, hogy a kutatók közel a felszínhez ilyen jól megőrzött geológiai archívumot találtak ebből az időszakból.
Elias Rugen, az UCL földtudományok doktorjelöltje szerint „tanulmányunk nyújtja az első meggyőző kormeghatározást a skót és ír kőzetekre, megerősítve globális jelentőségüket. Ezek a rétegek egy virágzó cianobaktériumos élővilággal rendelkező trópusi tengeri környezetet rögzítenek, amely fokozatosan hűvösebbé vált, ami a Föld egymilliárd évig tartó mérsékelt éghajlatának körülbelüli végét jelzi.”
„A világ legtöbb területéről hiányzik ez a különleges átmenet, mert az ősi gleccserek elmarták az alatta lévő kőzeteket, de Skóciában valamilyen csoda folytán az átmenet még mindig látható.” A szakértők által e kőzetekre megállapított kormeghatározások alapján valószínű, hogy a helyszínt a kriogén időszak hivatalos kezdőpontjaként jelölik meg.
Graham Shields, a UCL geokémikusának elmondása szerint „ezek a kőzetek egy olyan időszaknak állítanak emléket, amikor a Földet jég borította. Minden összetett, többsejtű élet, például az állatok, ebben a mélyfagyban keletkezett, és az első fosszilis bizonyítékok nem sokkal a bolygó felolvadása után jelentek meg”. Hozzátette: „A jég visszahúzódása katasztrofális lehetett, hiszen az élet több tízmillió évig tartó mélyfagyhoz volt szokva. Amint a bolygó felmelegedett, az életformák a túlésért versenyeztek. Ami pedig túlélte, az volt az összes állat őse.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Miért olyan gyakori a Fibonacci-sorozat a természetben?
Betiltják az Airbnb-t egy teljes belvárosi kerületben
A Trump elleni merénylet gyanúsítottja fontos szerepet vállalt az ukrán háborúban
Alaszka-háromszög: senki nem ismeri, pedig már 20.000 ember tűnt el
2020-ban lengyel katonák zavarukban véletlenül megszállták Csehországot
A 19-es járat eltűnése: a Bermuda-háromszög rejtélye