Az antoninusi járvány, amely két vállra fektette Rómát
A mondás szerint Rómát sem egy nap alatt építették, de Kr. u. 165-180 között naponta akár 2 ezren is meghalhattak. Az antoninusi, vagy más néven galénoszi járvány – Galénosz, a híres görög orvos után, aki először leírta – megtizedelte a Római Birodalmat.
A betegséget, amely lázat, bőrfekélyeket, hasmenést és torokfájást is okoz, a Nyugat-Ázsiából visszatérő seregek hozták az örök városba. Ezt, valamint a körülbelül 70 évvel később bekövetkezett cipriáni járványt általában a himlő és a kanyaró okozta.
A római polgárok ebben az időben egyik vírusnak sem voltak kitéve, így nem rendelkeztek immunitással, ami magyarázatot adhat a tömeges halálozásra. A kanyaró halálozási aránya ugyanis 25% körüli volt, írja a McGill.
Róma lakói teljesen felkészületlenek voltak
Míg a fekete himlőt 1977 óta nem észlelték, a kanyaró még úgy is több mint 85 ezer ember halálát okozza évente, hogy vakcinával megelőzhető.
Bár a kanyaróvírus leginkább arról híres, hogy vörös kiütéseket okoz, amelyek a hajszálereknél kezdődnek, és lassan terjednek az egész testen, lázat, torokfájást, hányingert és hasmenést is okozhat.
Talán ugyanilyen jellegzetesek, ha nem is annyira feltűnőek, az apró, fehér Koplik-foltok, amelyek az áldozat szájában jelenhetnek meg. A jó hír az, hogy a kiütés valójában a vírusfertőzés végét jelzi, és a bőr általában lekopik, ahogy a kiütés elmúlik.
Szerencsére nagyon kis eséllyel kaphatjuk el a Rómát terrorizáló betegséget, a kanyaró 2016-ban például hivatalosan is megszűnt Amerikában.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében