Az ókori Egyiptom titkos csillagvizsgálója: 2500 éves felfedezés Kafr El-Sejkben
Az egyiptomi Kafr El-Sejkben található romok több mint 2500 évvel ezelőtt kiemelkedő csillagászati obszervatóriumként funkcionáltak. Ez az obszervatórium a Butóban fekvő fáraók templomának része volt, ahol az ókori egyiptomiak alaposan megfigyelték a csillagokat és követték az égitestek mozgását. Mit találtak a romokban a régészek?
A vályogtéglából épült obszervatórium 850 négyzetméteres területet foglalt el, L alakban épült, és oszlopok támogatták a szerkezetet. A bejárat kelet felé nézett, igazodva a napfelkeltéhez, ami jól mutatja, hogy az egyiptomiak mennyire az égi eseményekre összpontosítottak. Az idő múlásával is fennmaradt romok az ókori egyiptomiak fejlett csillagászati tudását tanúsítják. Az obszervatórium belsejében a régészek olyan eszközöket fedeztek fel, amelyek kulcsfontosságúak voltak az égbolt megfigyeléséhez.

A kép csak illusztráció / Forrás: Pixabay
A romok felfedezése
A Science Alert szerint az obszervatóriumban talált egyik legfontosabb lelet egy nagyméretű árnyékóra volt, egyfajta napóra, amelyet az egyiptomiak az idő nyomon követésére használtak a nap folyamán. Ez az óra gondosan megmunkált mészkőlapokból és -tömbökből állt, és úgy tervezték, hogy a Nap mozgását és az árnyékok változó szögeit pontosan mérje. Emellett egy kör alakú helyiségben egy nagy kőtömböt találtak, amelyet két kisebb, szintén kör alakú kőtömb kísért – ezeket valószínűleg szintén a Nap dőlésszögének követésére használták.
A csillagvizsgálóban több kisebb helyiség is volt, amelyek valószínűleg szerszámok tárolására szolgáltak, míg más helyiségek a csillagvizsgáló tornyaként működtek. Egy nagy terem, amelynek falait sárga habarccsal vonták be, rituális jeleneteket ábrázoló falfestményekkel volt díszítve, köztük egy szimbolikus csónak képe, amely Hórusz és Wadjet, Buto városának védőisteneihez kapcsolódott. A csarnokban egy kőből készült emelvényen csillagászati jeleneteket ábrázoló feliratok is láthatók voltak, amelyek tovább hangsúlyozták az obszervatórium jelentőségét az égi események megfigyelésében.
Az obszervatóriumban előkerült leletek jól szemléltetik a csillagászat és a vallás szoros kapcsolatát az ókori Egyiptomban. Ezek között megtalálhatók Ozirisz és Nemes bronzszobrai, Bes isten terrakotta szobra, valamint egy 26. dinasztiából származó gránitszobor. Ezen kívül jelentős leletnek számítanak a mérőeszközök, vallási szimbólumok és kerámiatárgyak, amelyek mind alátámasztják a csillagászat kiemelkedő szerepét az egyiptomi vallási szertartásokban és a mindennapi életben.
Az ókori csillagászat fontossága
A csillagászat szorosan összefonódott az ókori egyiptomi társadalommal, és mindenre hatással volt a vallási rituáléktól a mezőgazdasági gyakorlatokig. Kifinomult naptáruk segítségével képesek voltak megjósolni a Nílus éves áradását, amely létfontosságú volt civilizációjuk számára. Ma csillagvizsgálóik maradványai hűen tükrözik találékonyságukat, valamint azt a maradandó örökséget, amelyet az idő és a kozmosz megértéséhez való hozzájárulásuk jelent.

A kép csak illusztráció / Forrás: Pixabay
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ausztria is lezár 21 magyarországi határátkelőt
Budapesten a koreai udvari hímzés mesterművei – Királyi jelképek, mágikus motívumok és buddhista szimbólumok a Koreai Kulturális Központ új kiállításán
Saját magában ejthette csapdába prédáját a darázsfaj, amely a dinoszauruszok korában élt
A földkéreg egy része épp a földköpenybe csöpög
Így fog kinézni a világvége a szakértők szerint
Vad elmélet: bedrogozott katonák döntötték meg a Római Birodalmat